×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Euro 2012: służby zrealizowały ćwiczenia kilkunastu scenariuszy wydarzeń masowych

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 07 marca 2012 12:58

Podczas trzydniowych ćwiczeń służb, które będą zabezpieczać Euro 2012, zrealizowano kilkanaście różnych scenariuszy - powiedział w środę (7 marca) na konferencji szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki.

Euro 2012: służby zrealizowały ćwiczenia kilkunastu scenariuszy wydarzeń masowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
- Podczas ćwiczeń służb, które będą zabezpieczać Euro 2012, ćwiczono kilkanaście różnych scenariuszy, m.in. katastrofę komunikacyjną, epidemię. Służby ćwiczyły nie tylko procedury; poszerzała im się wyobraźnia, że do takich sytuacji może dojść - dodał szef MSW. Zaznaczył, że przećwiczone dotychczas procedury będą wykorzystywane także po Euro 2012.

Wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Komorowski powiedział, że mankamentem, który wyszedł podczas ćwiczeń, była obsługa cudzoziemców oraz kwestie komunikacyjne. Wyjaśnił, że chodzi głównie o sprawy związane z informowaniem rodzin o poszkodowanych cudzoziemcach. Zapewnił, że wkrótce i ta sprawa zostanie rozwiązana.

Ćwiczenia "LIBERO" rozpoczęły się w poniedziałek (5 marca). Zakładały m.in. działania służb podczas paraliżu komunikacyjnego na dworcach i drogach dojazdowych do stadionów oraz podczas przerw w dostępie energii elektrycznej w trakcie meczu.

Organizatorem trzydniowych ćwiczeń sztabowych było Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wzięli w nich udział eksperci w zakresie systemów zarządzania kryzysowego, m.in. urzędów miast-gospodarzy Euro 2012, wojewodów oraz resortów: spraw wewnętrznych, administracji i cyfryzacji, transportu, zdrowia oraz sportu.

Przedsięwzięcie "LIBERO" składa się z dwóch etapów - szkoleniowego, który się już zakończył oraz ćwiczeń sztabowych. W 2011 r. eksperci zaangażowani w zapewnienie bezpieczeństwa Euro 2012 podczas cyklu spotkań omawiali scenariusze działań służb w różnych sytuacjach kryzysowych.

Kolejne ćwiczenia w ramach "LIBERO" zaplanowano na kwiecień.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum