Euro 2012: nasz system ochrony zdrowia prześwietlony przez WHO
Przygotowanie systemu ochrony zdrowia do działania w sytuacjach kryzysowych sprawdzali wizytujący nasz kraj eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Światowa Organizacja Zdrowia wraz z Komisją Europejską przygotowała program oceniający system ochrony zdrowia. To narzędzie, dzięki któremu można obiektywnie ocenić ogólne przygotowanie i możliwości systemów ochrony zdrowia do radzenia sobie z sytuacjami wyjątkowymi, zarówno naturalnymi jak i tymi wywołanymi przez człowieka (np. konflikty zbrojne, ataki terrorystyczne). Projekt obejmuje Polskę i Ukrainę.
- Celem misji jest wsparcie Ministerstwa Zdrowia w identyfikacji silnych i słabych stron w kwestii przygotowania systemu ochrony zdrowia do reakcji na sytuacje kryzysowe oraz wsparcia resortu we wprowadzeniu potrzebnych zmian – mówi dr Paulina Miśkiewicz, dyrektor biura WHO w Polsce.
Eksperci sprawdzali m.in. ramy prawne i rozporządzenia, czy personel jest odpowiednio przeszkolony, czy jest zapewnione finansowanie i dostarczanie świadczeń zdrowotnych. Poznali plany opieki medycznej na Stadionie Narodowym. Byli w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, porcie lotniczym na Okęciu oraz w kilku warszawskich szpitalach.
Odwiedzili także Wrocław, gdzie mieli okazję zobaczyć nowo wybudowane Centrum Zarządzania Kryzysowego i rozbudowywaną stację pogotowia ratunkowego. Odwiedzili także Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, wrocławski port lotniczy i 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką.
Delegacja wizytowała także centrum szkolenia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) w Zieleńcu (Dolnośląskie).
- Wizyta w centrum szkoleniowym związana jest z pomysłem, aby ratownicy GOPR brali udział w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników i kibiców podczas Euro – powiedział dyrektor departamentu polityki zdrowotnej dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego Jarosław Maroszek.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)