Estradiol może stymulować fotostarzenie skóry
Stosowanie tego żeńskiego hormonu płciowo powierzchniowo na skórę zabezpieczoną przed działaniem słońca stymuluje produkcję kolagenu u osób starszych
Podczas starzenia się organizmu skóra staje się bardziej delikatna, mniej jędrna, trudniej się goi. Części ciała, których zazwyczaj nie przykrywamy ubraniem, pod wpływem promieniowania UV pochodzącego z promieni słonecznych, wcześnie zaczynają wyglądać „staro"”– zjawisko to nazywane jest fotostarzeniem skóry.
Proces naturalnego starzenia skóry i fotostarzenia pod względem biochemicznym są bardzo podobne, przede wszystkim dochodzi wówczas do obniżenia ilości głównego białka tworzącego wewnętrzną warstwę skóry – kolagenu.
Dr Laure Rittié wraz z kolegami z University of Michigan Medical School przebadała 70 zdrowych ochotników (40 kobiet w okresie pomenopauzalnymi i 30 mężczyzn, średnia wieku uczestników wynosiła 75 lat) z objawami fotostarzenia skóry. Przez dwa tygodnie trzy razy dziennie stosowano u nich estradiol na skórę chronioną przed słońcem (okolice bioder) i wystawioną na promieniowanie UV na przedramionach. Po zakończeniu doświadczenia z każdego miejsca, gdzie nakładano estradiol pobrano 4 milimetrowe wycinki skóry. Ponadto uczestnicy nakładali estradiol w postaci kremu nawilżającego na twarz, dwa razy dziennie przez dwa tygodnie, a 24 godziny przed i po ostatnim zastosowaniu pobierano im 2 milimetrowy wycinek skóry.
Po dwóch tygodniach stosowania estradiolu na skórę zabezpieczoną przed słońcem stwierdzono wzrost poziomu kolagenu i innych składników promujących regenerację skóry u kobiet i w mniejszym stopniu również u mężczyzn.
"Zaskoczył nas fakt, że po dwóch tygodniach stosowania estradiolu nie zaobserwowano zmian w ilości kolagenu w skórze narażonej na fotostarzenie – na ramionach i twarzy, pomimo takiej samej ekspresji receptorów dla estrogenów (białek wiążących estradiol) w skórze starzejącej się naturalnie i pod wpływem słońca" – piszą autorzy badań.
"Nasze odkrycie sugeruje, że spadek poziomu estrogenów związany z menopauzą ma związek ze zmniejszeniem produkcji kolagenu w skórze chronionej przed słońcem" – tłumaczą badacze. – "Ponieważ w rejonach skóry poddawanych długotrwałemu działaniu słońca fotostarzenie pokrywa się w czasie ze starzeniem naturalnym, nasze wyniki wskazują że długotrwałe działanie promieni UV prowadzi do zmian, które uniemożliwiają pobudzenie produkcji kolagenu w tych rejonach skóry starczej przez powierzchniowe stosowanie estradiolu".
ZOBACZ KOMENTARZE (0)