Endoprotezę wykonają tylko szpitale z doświadczeniem

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2017 15:49

Ministerstwo Zdrowia wprowadza warunek dla szpitali, które chcą wykonywać zabiegi alloplastyk stawów: biodrowego i kolanowego. Wszystko dlatego, że dziś część tych operacji trzeba wykonywać ponownie, gdyż lekarze w niektórych szpitalach wykonują ich tak mało, że nie mają wprawy.

Endoprotezę wykonają tylko szpitale z doświadczeniem
Alloplastyka stawów. Fot. materiały prasowe WSzZ w Kielcach (zdjęcie ilustracyjne)

W Polsce dotychczas nie uwzględniano tego, ile zabiegów i z jaką skutecznością realizuje placówka. Po naciskach ekspertów postanowiono to zmienić. MZ najpierw ustaliło, że szpital, by zyskać kontrakt z NFZ, będzie musiał wykonywać co najmniej 75 totalnych alloplastyk stawu biodrowego oraz przynajmniej 50 alloplastyk stawu kolanowego.

Na wniosek konsultanta krajowego w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu obniżono wymagania dla ośrodka udzielającego świadczeń endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego w zakresie wykonania rocznej liczby zabiegów do 60 alloplastyk stawu biodrowego i 40 alloplastyk stawu kolanowego.

Dodatkowo obniżono liczbę wymaganych 30 operacji rewizyjnych endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego do 20, jednocześnie wydłużając okres ich rozliczania z jednego roku na trzy lata. Wszystko dlatego, że wprowadzone na początku ograniczenia mogły spowodować wydłużenie się, i tak już zbyt długich kolejek oczekujących na tego typu zabiegi.

Przepisy weszły w życie 1 lipca 2016 r., ale dodano okres przejściowy. Nowe warunki realizacji świadczenia będą miały zastosowanie do świadczeń udzielanych od 1 stycznia 2018 r. 

Więcej: praca,gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum