×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Endoprotezę nowej generacji wszczepiono pacjentowi w Czeladzi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia31 października 2017 11:05

Endoprotezę stawu biodrowego, która zrasta się z kośćmi lepiej niż dotychczasowe, wszczepiono 63-letniemu mężczyźnie w PZZOZ w Czeladzi (Śląskie). Pacjent będzie mógł zacząć chodzić wcześniej niż w przypadku endoprotez starszych generacji.

Endoprotezę nowej generacji wszczepiono pacjentowi w Czeladzi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Pacjent otrzymał najnowszej generacji panewkę stawu biodrowego mocowaną przez wbicie w lożę kostną. Wyjątkowość zabiegu polega na tym, że - dzięki porowatości panewki - uzyskujemy lepszą pierwotną stabilizację panewki w kości, dzięki czemu można wcześniej obciążać kończynę. Droga do sprawności staje się dużo prostsza - powiedział lekarz kierujący oddziałem urazowo-ortopedycznym szpitala w Czeladzi dr Marek Bożek.

Dodatkową korzyścią dla chorego jest lepszy zrost między kością a endoprotezą.

Nowe endoprotezy to także poprawa komfortu pracy lekarzy. Do implantacji panewki wykorzystane zostały nowe, ergonomiczne narzędzia. Łatwiejsza procedura zmniejsza ryzyko popełnienia błędu w czasie operacji.

Wszczepienie sztucznego stawu nowej generacji w Czeladzi było pierwszym takim zabiegiem w woj. śląskim i jednym z pierwszych w Polsce.

Pierwszym pacjentem, któremu wykonano z powodzeniem tego typu zabieg w Czeladzi, był mężczyzna, który cierpiał na chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego.

- Ta choroba jest właśnie wskazaniem do wszczepienia endoprotezy, bo pacjent cierpi z powodu bólu, ma trudności z poruszaniem - wyjaśnił dr Bożek.

Jak zaznaczył, pojawiające się na rynku endoprotezy są coraz doskonalsze.

- To ważne, bo operujemy coraz młodszych pacjentów, a im lepsza endoproteza, tym mniejsze ryzyko, że w przyszłości będzie konieczna jej wymiana - powiedział.

Pacjent planuje już powrót do pracy - z zawodu jest budowlańcem, będzie mógł też znowu oddawać się swojej pasji, którą jest taniec towarzyski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze