Ełk: jubileusz 10-lecia stowarzyszenia chorych na SM

Autor: KAI/Rynek Zdrowia • • 11 grudnia 2009 15:59

Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane (SM) działa w Ełku już 10 lat. Chorzy na SM spotkali się na jubileuszu stowarzyszenia połączonym z opłatkiem.

Stowarzyszenie  skupia ponad 30 członków dotkniętych tą chorobą. Halina Jarosławska, prezes stowarzyszenia zauważa, że problemem nie jest tylko choroba, ale także wciąż mała świadomość w społeczeństwa dotycząca SM.

– Objawy tej choroby są różne, często mamy zawroty głowy, potykamy się na ulicy, czy chwiejnie idziemy. Ludzie komentują nasz stan jak byśmy byli pijani. A to przy naszej walce o każdy krok jest dodatkowym bólem – wyjaśnia Jarosławska.

Polska nie ma programu kompleksowej pomocy chorym na stwardnienie rozsiane. W krajach zachodnich szanse na refundowane leki ma co trzecia osoba chora na SM. W naszym kraju z tą chorobą zmaga się ok. 60 tysięcy osób. Tylko pięć procent z nich ma możliwość skorzystania z leczenia refundowanego przez NFZ. Kuracja miesięczna to koszt 4 tys. złotych.

Docieranie do urzędów, robienie zakupów czy wchodzenie do mieszkań dla osób z SM to nadal ,,schody" trudne do pokonania. Stowarzyszenie prowadzi działania wspierające rodziny cierpiących na SM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum