PAP/Rynek Zdrowia | 01-10-2011 22:00

Elektronika w aucie ratuje życie?

Czołowi polscy rajdowcy i motocykliści prezentowali w sobotę (1 października) w Warszawie zalety elektronicznych systemów poprawiających bezpieczeństwo jazdy. Pokazy eSafety Challenge odbywają się w wielu w miastach europejskich.

Mieszkańcy Warszawy zgromadzeni na placu Bankowym mieli okazję sami przekonać się, jak pomocne są elektroniczne "gadżety" w samochodzie czy motocyklu.

Jeden z nich, system elektronicznej kontroli stabilności (ESC) już od listopada będzie obowiązkowo montowany we wszystkich nowych samochodach sprzedawanych w Unii Europejskiej. Gdy kierowca traci kontrolę nad pojazdem podczas gwałtownego manewru omijania przeszkody, ESC wyrównuje tor jazdy, regulując elektronicznie siłę hamowania każdego z kół oddzielnie.

Akcja promowania elektronicznych systemów pomagających kierowcy w awaryjnych sytuacjach na drodze organizowana jest pod auspicjami Komisji Europejskiej i Fundacji Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). W Warszawie współorganizatorem był Polski Związek Motorowy, a honorowy patronat objęła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak przypomniał dyrektor generalny Fundacji FIA David Ward, w maju tego roku z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, w 93 krajach rozpoczęła się Dekada Działań na rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jej celem jest ograniczenie do 2020 roku o 50 proc. liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.