Elektroniczne mapy dla służb ratowniczych na wiosnę 2012 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2011 19:41

Do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR), które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe, w tym 112.

Elektroniczne mapy dla służb ratowniczych na wiosnę 2012 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uniwersalny Moduł Mapowy ma udostępniać służbom aktualne dane z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Pozwoli to na dokładniejszą lokalizacje zdarzeń (np. wypadków), śledzenie położenia pojazdów służb ratowniczych, także zarządzanie zespołami będącymi w trasie.

Dzięki modułowi, który przygotowuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) w ramach projektu Geoportal 2, będzie można też wyznaczać optymalne trasy dojazdu służb ratowniczych oraz planować np. akcje prewencyjne. GUGiK tworzy moduł mapowy z myślą o policji, straży pożarnej, systemie ratownictwa medycznego, wojewódzkich centrach powiadamiania ratunkowego i innych podmiotach związanych z zarządzaniem kryzysowym.

- Umowę z wykonawcą GUGiK podpisał w połowie września, a projekt ma być zakończony do końca marca 2012 r - poinformował w środę (5 października) w Warszawie podczas konferencji kierownik przedsięwzięcia Marek Szulc z GUGiK i zapewnił, że urząd  będzie dążył do tego, aby Uniwersalny Moduł Mapowy był rozwiązaniem dla jak najszerszego grona odbiorców. Podkreślił, że aktualizowany na bieżąco zasób państwowy dostarcza najdokładniejsze dane lokalizacyjne.

W połowie lutego MSWiA poinformowało, że Centra Powiadamiania Ratunkowego będą gotowe we wszystkich województwach do końca 2011 r. Operatorzy mają dysponować bezpośrednimi połączeniami komputerowymi ze wszystkimi służbami ratowniczymi w województwie.

System ma być przyjazny dla obcokrajowców - operator otrzyma możliwość przełączania rozmów w innych językach w różne miejsca w Polsce, gdzie aktualnie dyżurują osoby znające dany język.

Pierwsze w Polsce CPR działa od kwietnia 2009 r. w Małopolsce i obsługuje Kraków oraz powiat krakowski (ponad 1,1 mln mieszkańców). Pracownicy małopolskiego CPR odbierają dziennie średnio 1071 połączeń, z czego około 92 proc. to połączenia na numer 112, a reszta - na nr 998.

We wrześniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym skrytykowała sposób wdrażania systemu alarmowego numeru 112 i oceniła, że szanse na poprawę sytuacji przed Euro 2012 są niewielkie, co może zaszkodzić opinii Polski. NIK wskazywała m.in. na problemy z lokalizowaniem dzwoniących i brak CPR-ów.

W środę (5 października) w Warszawie poinformowano, że wojewódzki CPR zostanie uruchomiony w Lublinie. Przedstawiciele MSWiA i wojewody lubelskiego unikali jednak jednoznacznej deklaracji, kiedy dokładnie to nastąpi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum