PAP/Rynek Zdrowia | 05-10-2011 19:41

Elektroniczne mapy dla służb ratowniczych na wiosnę 2012 r.

Do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego (CPR), które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe, w tym 112.

Uniwersalny Moduł Mapowy ma udostępniać służbom aktualne dane z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Pozwoli to na dokładniejszą lokalizacje zdarzeń (np. wypadków), śledzenie położenia pojazdów służb ratowniczych, także zarządzanie zespołami będącymi w trasie.

Dzięki modułowi, który przygotowuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) w ramach projektu Geoportal 2, będzie można też wyznaczać optymalne trasy dojazdu służb ratowniczych oraz planować np. akcje prewencyjne. GUGiK tworzy moduł mapowy z myślą o policji, straży pożarnej, systemie ratownictwa medycznego, wojewódzkich centrach powiadamiania ratunkowego i innych podmiotach związanych z zarządzaniem kryzysowym.

- Umowę z wykonawcą GUGiK podpisał w połowie września, a projekt ma być zakończony do końca marca 2012 r - poinformował w środę (5 października) w Warszawie podczas konferencji kierownik przedsięwzięcia Marek Szulc z GUGiK i zapewnił, że urząd  będzie dążył do tego, aby Uniwersalny Moduł Mapowy był rozwiązaniem dla jak najszerszego grona odbiorców. Podkreślił, że aktualizowany na bieżąco zasób państwowy dostarcza najdokładniejsze dane lokalizacyjne.

W połowie lutego MSWiA poinformowało, że Centra Powiadamiania Ratunkowego będą gotowe we wszystkich województwach do końca 2011 r. Operatorzy mają dysponować bezpośrednimi połączeniami komputerowymi ze wszystkimi służbami ratowniczymi w województwie.

System ma być przyjazny dla obcokrajowców - operator otrzyma możliwość przełączania rozmów w innych językach w różne miejsca w Polsce, gdzie aktualnie dyżurują osoby znające dany język.

Pierwsze w Polsce CPR działa od kwietnia 2009 r. w Małopolsce i obsługuje Kraków oraz powiat krakowski (ponad 1,1 mln mieszkańców). Pracownicy małopolskiego CPR odbierają dziennie średnio 1071 połączeń, z czego około 92 proc. to połączenia na numer 112, a reszta - na nr 998.

We wrześniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym skrytykowała sposób wdrażania systemu alarmowego numeru 112 i oceniła, że szanse na poprawę sytuacji przed Euro 2012 są niewielkie, co może zaszkodzić opinii Polski. NIK wskazywała m.in. na problemy z lokalizowaniem dzwoniących i brak CPR-ów.

W środę (5 października) w Warszawie poinformowano, że wojewódzki CPR zostanie uruchomiony w Lublinie. Przedstawiciele MSWiA i wojewody lubelskiego unikali jednak jednoznacznej deklaracji, kiedy dokładnie to nastąpi.