Elbląg: zoperował rękę, wykorzystując protezę... stopy

Autor: TVN/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2019 09:42

Mirosław Kulmaczewski, chirurg ortopeda ze Szpitala Miejskiego w Elblągu, przeprowadził już cztery operacje wszczepienia części protezy przeznaczonej do rekonstrukcji stopy do... nadgarstka.

Elbląg: zoperował rękę, wykorzystując protezę... stopy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pomysł wziął się z doświadczeń amerykańskich. Doktor Mirosław Kulmaczewski jako pierwszy pokusił się o to, by pomysł kolegi ze Stanów przenieść na nasz rodzimy grunt. W czerwcu 2018 roku przeprowadził pierwszą tego typu operację na dwudziestoośmioletnim pacjencie - Arturze Gołębiowskim. U Artura Gołębiewskiego zdiagnozowano jałową martwicę kości księżycowatej. Po operacji i rehabilitacjach pan Artur odzyskał sprawność dłoni.

Technika operacji polega na usunięciu pierwszego z dwóch szeregów kości nadgarstka łącznie z chorą i zdeformowaną kością księżycowatą, która jest główną przyczyną dolegliwości. Następnie wszczepia się na powierzchnię jednej z kości drugi szereg protezy i staw śródstopno-paliczkowy (stopa).

Celem operacji jest wzmocnienie powierzchni stawowej nadgarstka i przedłużenie jego żywotności.

Wszystkie operacje w Elblągu zakończyły się sukcesem. Pierwsza odbyła się w czerwcu 2018 roku. Następne dwie - w grudniu 2018, następnie w styczniu 2019. Czwarta, jak na razie ostatnia, operacja odbyła się 7 maja 2019 roku.

Czytaj: dziendobry.tvn.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum