Ekspertka: polscy pacjenci z HIV nie czekają w kolejkach do terapii antyretrowirusowej

Autor: KG, MAK/Rynek Zdrowia • • 17 marca 2019 15:55

- Podstawowym problemem w walce z HIV w Polsce i wielu innych krajach, są tzw. późne rozpoznania. Osoba zakażona tym wirusem, zanim zrobi test i pozna diagnozę, zakaża innych - mówi dr Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Ekspertka: polscy pacjenci z HIV nie czekają w kolejkach do terapii antyretrowirusowej
Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska: - Głównym problemem w walce z HIV są są tzw. późne rozpoznania; FOT. PTWP

- Kolejny problem występuje na etapie od postawienia diagnozy do rozpoczęcia leczenia. Okazuje się, że cześć pacjentów, mniej lub bardziej świadomie, rezygnuje z poddania się terapii, nie przyjmując do wiadomości pozytywnego wyniku testu - zwraca uwagę dr Cholewińska-Szymańska.

I dodaje: - Na szczęście zdecydowana większość osób, u których dzięki wykonanym testom wykryto HIV, korzysta w punktach konsultacyjnych z rozmów i porad oraz poddaje się terapii. Pacjenci po wykonaniu testu otrzymują nie tylko diagnozę, ale też interpretację testu, a także wskazówki dotyczące dalszego postępowania - m.in. dowiadują się, do jakiej poradni mają się udać.

- Osoby te trafiają najczęściej do poradni chorób zakaźnych zajmujących się. m.in. leczeniem infekcji HIV. W tych placówkach chorzy bardzo szybko otrzymują terapię antyretrowirusową (ARV), nie czekają w kolejkach - podkreśla mazowiecki mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska zaznacza ponadto, że wszystkie towarzystwa naukowe, a także Światowa Organizacja Zdrowia oraz CDC (amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób - głównie zakaźnych) potwierdziły już koncepcję, że pacjent z HIV, który ma niewykrywaną wiremię i jest skutecznie leczony, nie zakaża swojego otoczenia.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum