Ekspertka: podczas epidemii życie może stracić nawet 30 proc. pensjonariuszy domów opieki

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 07 kwietnia 2020 19:32

Zdaniem dr hab. Katarzyny Roszewskiej, wiceprzewodniczącej Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych, jeżeli w Polsce epidemia koronawirusa będzie przebiegać podobnie jak we Włoszech czy Hiszpanii to nawet 1/3 mieszkańców domów opieki może umrzeć.

Podczas epidemii koronawirusanarastają problemy w domach opieki; FOT. Shutterstock

Roszewska na antenie RMF FM mówiła, że obecnie placówki stałego pobytu walczą o uratowanie przed zakażeniem jak największej liczby osób, które są w sytuacji bez wyjścia, bo przebywają na stałe w tych ośrodkach.

Ekspertka przyznała, że duże instytucje okazały się pułapką dla starszych osób. - Nie jesteśmy w stanie zamknąć wszystkich placówek, ale proponujemy, żeby odizolować osoby zarażone, które nie wymagają hospitalizacji po to, żeby nie zarażały osób zdrowych i personelu - wyjaśniała. 

Jak jednak przyznała już w tej chwili niektóre placówki alarmują, że mają problem z brakiem pracowników. W jej opinii trzeba podjąć działania, żeby umożliwić zatrudnianie nowych osób, choćby z tych placówek, które są zamknięte. Zwróciła też uwagę, że te placówki są pomijane w dostawach środków ochrony osobistej. 

 Więcej: rmf24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum