PAP/Rynek Zdrowia | 01-07-2019 08:01

Ekspertka: letnie kąpiele częstą przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego

Latem często zdarzają się problemy laryngologiczne, takie jak zapalenia ucha lub zatok - ostrzega dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML w Warszawie. Najczęstszą przyczyną są letnie kąpiele, nadmuch klimatyzacji i narażenie na zimne powietrze z innego źródła oraz gwałtowne zmiany temperatur.

Objawami stanu zapalnego jest m.in. ból i uczucie rozpierania Fot. Archiwum

- Letnie kąpiele często przyczyniają się do zapalenia ucha zewnętrznego. Objawami stanu zapalnego jest ból, uczucie rozpierania, może pojawić się wydzielina z ucha, czasowy niedosłuch oraz gorączka. Najprostszą metodą, aby uniknąć tych komplikacji, jest osuszanie ucha dziecka po każdej kąpieli - zaleca specjalistka.

Podkreśla, że w upalne dni podczas jazdy samochodem nie należy otwierać okna, ponieważ intensywne podmuchy powietrza mogą wywołać zapalenie ucha oraz zatok. Należy też uważać z wiatrakami nastawionymi na intensywne obroty, bo one również mogą powodować zbyt silne podmuchy.

Niekorzystna jest również gwałtowna zmiana temperatury. - Zaleca się, aby różnica temperatur między powietrzem na zewnątrz a w budynku, nie była większa niż 5-10 st. C - przypomina dr Dmowska-Koroblewska. Ostrzega, że związany z gwałtowną zmianą temperatury szok termiczny może doprowadzić do osłabienia odporności organizmu co zwiększa narażenie na infekcje.

Poza tym należy regularnie serwisować klimatyzację - dodaje specjalistka - przynajmniej raz w roku. Najlepiej robić to jeszcze wiosną, przed wakacjami, bo w urządzeniu mogą się gromadzić pleśnie i mikroorganizmy, zdolne do wywołania stanów zapalnych dróg oddechowych.

Choroby nosa i zatok przynosowych są jednymi z najczęstszych schorzeń. Występują równie często, jak nadciśnienie tętnicze krwi i choroby serca, ale są często bagatelizowane.

- Nieleczone stany zapalne w obrębie zatok mogą prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz chorób zębów i przyzębia - ostrzega dr Dmowska-Koroblewska.

Specjalistka wyjaśnia, że ostre zapalenie zatok zaczyna się nagle i trwa do czterech tygodni, jeśli jest prawidłowo leczone nie pozostawia żadnych następstw. Nawracające zapalenie zatok występują co najmniej cztery razy w roku i utrzymuje się od 7 do 10 dni.

Do przewlekłego zapalenia zatok najczęściej dochodzi na skutek nieprawidłowego leczenia ostrego stanu zapalnego i nawracającego. Trwa ono ponad 12 tygodni, objawia się bólami i uczuciem ucisku w okolicy zatok. Leczenie polega na wielokrotnym stosowaniu antybiotyków i sterydów.

Zbigniew Wojtasiński - PAP