Ekspertka: chrońmy się przed słońcem. Dzieci do 3. r.ż. nie powinny się opalać

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2017 10:49

Badania dowiodły, że poparzenie słoneczne, którego doświadczy dziecko do 3. roku życia, może w przyszłości skutkować rozwojem nowotworów. Dzieci w tym wieku nie powinny w ogóle się opalać - mówi PAP prof. Anna Woźniacka. Przypomina, że przed wyjściem na słońce należy stosować kosmetyki z odpowiednim filtrem ochronnym.

Promieniowanie słoneczne może być niekorzystne zwłaszcza dla małych dzieci Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

- Należy też pamiętać o tym, że kremy ochronne nigdy nie dają pełnej fotoprotekcji - mówi PAP prof. Anna Woźniacka kierownik Kliniki Dermatologii i Wenerologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

I przypomina, że promieniowanie UV to nie tylko dobrodziejstwo dla naszego dobrostanu, lepszego wyglądu, nastroju i produkcji witaminy D, ale również ryzyko niszczenia włókien kolagenowych, a zatem przyspieszonego starzenia się skóry oraz zwiększone ryzyko zmian prowadzących do powstania nowotworu.

Promieniowanie słoneczne może być niekorzystne zwłaszcza dla małych dzieci do 3. roku życia, które nie powinny się w ogóle opalać. - Kilka lat temu zostały przeprowadzone badania, które dowiodły w sposób niebudzący wątpliwości, że poparzenie słoneczne, którego doświadczamy w wieku do 3. roku życia, może w przyszłości skutkować rozwojem nowotworów, w tym czerniaka skóry - wskazuje specjalistka.

Przed wyjściem na słońce należy zawsze skorzystać z kosmetyków z filtrem ochronnym, które powinny chronić nas zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA.

Ekspertka radzi, aby smarować się kosmetykami ochronnymi na 15-20 minut przed wyjściem na słońce. - "Dosmarowujemy się" co 2-3 godziny i pamiętajmy o tym, że smarujemy również uszy, dłonie, usta, które też powinny być zabezpieczone przed promieniowaniem UV - dodaje.

Zaznaczyła, że numer filtru ochronnego dobierać należy w zależności od typu skóry i osobniczej wrażliwości na promieniowanie słoneczne. A im dłużej przebywamy na słońcu, tym filtr powinien być wyższy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum