Ekspert: zarządzający placówkami medycznymi rzadko dbają o zdrowie personelu

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2019 14:44

- Personel placówek medyczny stanowi specyficzną grupę zawodów, niejako podwójnie narażoną za różnego rodzaju zagrożenia zdrowotne - mówi dr Michał Brzeziński z Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ekspert: zarządzający placówkami medycznymi rzadko dbają o zdrowie personelu

- Z jednej strony pracownicy jednostek ochrony zdrowia są narażeni - jak my wszyscy - na typowe, powszechnie występujące infekcje. Z drugiej strony zarówno pracownicy medyczni, jak i administracyjni w szpitalach lub poradniach z oczywistych powodów spotykają - znacznie więcej niż przeciętny obywatel - osób chorujących na grypę czy inne choroby infekcyjne - zaznacza dr Brzeziński.

Dodaje: - Z tego powodu pracownicy placówek ochrony zdrowia powinni być w szczególny sposób chronieni. Niestety, rzeczywistość jest taka, że większość pracodawców podmiotów leczniczych nie za bardzo dba o zdrowie swojego personelu.

- Oczywiście są też chlubne wyjątki w tej materii, czyli zarządzający lecznicami, którzy oferują zarówno tzw. białemu, jak i szaremu, administracyjnemu personelowi, chociażby szczepienia ochronne - nie tylko przeciwko grypie, ale także przeciwko pneumokokom, tężcowi, czy krztuścowi, który ostatnio powraca - stwierdza ekspert.

- Zwiększanie odporności wśród pracowników placówek medycznych ma istotne znaczenie nie tylko w dużych podmiotach leczniczych, takich jak szpitale, ale również w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, gdzie panuje duży ruch pacjentów, a tym samym prawdopodobieństwo narażenia się na infekcję jest jest ogromne - podsumowuje dr Michał Brzeziński.

Rozmowa zarejestrowana podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Katowice, 7-8 marca 2019 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum