Ekspert: wcześniactwo to niekiedy obciążenie na całe życie

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 07 czerwca 2019 09:58

Ratujemy coraz więcej wcześniaków, ale wiele z nich ze skutkami przedwczesnego porodu będzie się zmagała do końca życia. Dlatego wcześniaki powinny być w kolejnych latach życia monitorowane, by w odpowiednim momencie zauważyć, że wymaga ono konkretnego wsparcia - podkreślają specjaliści.

Ekspert: wcześniactwo to niekiedy obciążenie na całe życie
Tak wcześnie urodzone dzieci są najbardziej narażone na powikłania, które mogą się ujawnić dopiero w wieku szkolnym, a nawet później. Fot. Fotolia

Jak przyznaje w rozmowie z Gazetą Wyborczą prof. Hubert Huras, kierownik Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który pod koniec maja odbierał pierwszy w Polsce poród sześcioraczków, dla wielu wcześniaków narodziny to dopiero początek.

W ciągu kolejnych tygodni trwa dalsza walka o zdrowie wcześniaków, bo większość z nich jest obarczona skutkami przedwczesnego przyjścia na świat.

Jak mówiła nam wcześniej prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego obecnie udaje się uratować nawet 500-gramowe noworodki, które przyszły na świat w 22.-24. tygodniu ciąży. - Tak wcześnie urodzone dzieci są najbardziej narażone na powikłania, które mogą się ujawnić dopiero w wieku szkolnym, a nawet później - podkreślała.  

Dodała: Główny problem z wcześniakami polega na niedojrzałości poszczególnych układów organizmu, trudnościach z oddychaniem i żywieniem oraz pełną adaptacją ruchową. Dzieci te są dziesięciokrotnie bardziej narażone na zakażenia dróg oddechowych. 

U części wcześniaków, dzięki kompleksowej opiece, można wyrównać różnice rozwojowe w okresie pierwszych 2-3 lat życia, ale u niektórych z czasem ujawniają się różne zaburzenia. Niekiedy dzieci te gorzej sobie radzą w szkole, szczególnie w początkowym okresie edukacji.  Są bardziej narażone na ADHD i wykazują pogorszony czas reakcji. 

Z tych powodów wcześniaki powinny być w kolejnych latach życia monitorowane, by w odpowiednim momencie zauważyć, że wymaga ono konkretnego wsparcia. Taką kompleksową opieką dzieci te powinny być objęte  minimum do 3. roku życia, a w perspektywie nawet do 6. - 7. lat, po to, by sprawdzić jak to dziecko integruje się w środowisku szkolnym. 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum