Ekspert: szczepienia przeciw COVID-19 w ubiegłym roku uratowały 20 mln ludzi

Autor: • Źródło: PAP09 grudnia 2022 15:19

Koszt ponoszony, gdy pacjent umierał z powodu COVID-19 w szpitalu w UE, czy USA - był 3 do 4 razy wyższy niż kosztowało uratowanie człowieka od zgonu z powodu COVID-19 w roku ub. - ocenił dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Ekspert: szczepienia przeciw COVID-19 w ubiegłym roku uratowały 20 mln ludzi
Fot. Shutterstock

Koszty COVID-19. Uratowanie jednego życia wymagało 6,5 tys. dolarów

Dr hab. Piotr Rzymski, prof. UMP był jednym z gości odbywającej się w piątek na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu konferencji "Uniwersytet w czasach pandemii: nauka, dydaktyka, administracja". W trakcie swojego wystąpienia Rzymski wskazywał na kluczową rolę szczepień przeciw COVID-19 w walce z wirusem SARS-CoV-2, który wcale nie zniknął i który wciąż stanowi zagrożenie.

Rzymski powiedział, że "jak wynika z modelowania matematycznego przeprowadzonego przez brytyjskich badaczy, którego wyniki opublikowano jakiś czas temu na łamach The Lancet Infectious Diseases, szczepienie przeciw COVID-19 tylko w ub. roku uratowały od śmierci 19 mln 800 tys. ludzi".

Zaznaczył ponadto, że wiedząc jaka była całkowita liczba podanych w ub. roku dawek szczepionek przeciw COVID-19, jaka była całkowita liczba osób zaszczepionych, oraz obliczając średni koszt pojedynczej dawki - co wcale nie jest prostym zadaniem, ponieważ był on zróżnicowany w zależności od producenta, ale również regionu świata - można obliczyć także ile kosztowało uratowanie pojedynczego życia z tej puli 19 mln 800 tys. Jak podał - niemal 6,5 tys. dolarów.

- Można na to spojrzeć z innego punktu widzenia, czysto ekonomicznego. Koszt, który ponoszony był w sytuacji, w której to pacjent umierał z powodu COVID-19 w szpitalu na terenie UE, czy USA - był 3 do 4 razy wyższy niż kosztowało uratowanie człowieka od zgonu z powodu COVID-19 w ubiegłym roku - podał.

Osoba zaszczepiona, nawet jeśli zachoruje, w mniejszym stopniu zaraża

Rzymski zaznaczył również, że opierając się na danych, "można także obliczyć ile osób przeciętnie było trzeba zaszczepić osób przeciw COVID-19, by uratować pojedyncze życie - 227.

Specjalista zaznaczył, że uratowane życie to najważniejszy, ale wcale nie jedyny zysk, jaki można uzyskać dzięki szczepieniom. Jak wskazał, to także m.in. ograniczanie ryzyka hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby, co też przekłada się na ograniczanie kosztów w sektorze opieki zdrowotnej.

Powiedział, że szczepienia przeciw COVID-19, jak wynika z rozmaitych badań, ograniczają też ryzyko długotrwale utrzymujących się objawów po infekcji SARS-CoV-2, zwanych zbiorczo jako tzw. long-COVID, który to może objawiać się zaledwie tylko zmęczeniem, czy bezsennością, ale może także przyjmować formy neurologiczne, pulmonologiczne, czy sercowo-naczyniowe.

- A z badań wynika, że wśród osób zaszczepionych, u których dochodzi do infekcji przełomowej, czyli takiej która zachodzi u osób już wcześniej immunizowanych, ryzyko wystąpienia long-COVID jest zredukowane o 15 do 66 proc., a najnowsze dane pochodzące z okresu dominacji Omikronu wskazują, że to ryzyko w porównaniu z osobami niezaszczepionymi jest niższe o 60 proc. - mówił.

Prof. Rzymski dodał, że u osób zaszczepionych, u których dochodzi do infekcji SARS-CoV-2, wirus eliminowany jest także szybciej z organizmu, aniżeli w przypadku osoby niezaszczepionej. - W związku z tym, ryzyko, że osoba zaszczepiona, która przechodzi infekcję będzie transmitować wirusa na inne osoby jest też ograniczone. Z badań wynika, że każda kolejna dawka zmniejsza szansę na taką transmisję, w sytuacji infekcji przełomowej, o kolejne 12 proc. - mówił.

Koronawirus nadal mutuje

Mówiąc o wyzwaniach związanych z COVID-19, Rzymski wskazał, że SARS-CoV-2 nadal mutuje i będzie mutował, i niekoniecznie jego kolejne warianty muszą być łagodniejsze od poprzedników. Zaznaczył też, że nie należy "spuszczać z oka" wirusa i nieustannie go obserwować.

W piątek w trakcie trwania konferencji chętni mogli się także zaszczepić przeciw COVID-19. Akcja skierowana była przede wszystkim do osób w pełni zaszczepionych celem przyjęcia dawki przypominającej, zaktualizowanej dla wariantu Omikron. Przewidziane były również szczepienia dla osób niezaszczepionych chcących przyjąć dawki w ramach podstawowego schematu szczepienia.

Piątkowa konferencja "Uniwersytet w czasach pandemii: nauka, dydaktyka, administracja" jest kontynuacją projektu zainicjowanego na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu (UPP) w 2020 r., który był odpowiedzią na sytuację naukowo-dydaktyczną oraz społeczno-gospodarczą związaną z pandemią COVID-19.

Patronem medialnym konferencji jest portal PAP - Nauka w Polsce.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze