Ekspert: ponad 4 mln polskich palaczy chciałoby rzucić swój nałóg

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 22 września 2011 20:46

Aż 8,5 mln Polaków to palacze tytoniu. Spośród nich około połowa chciałaby rzucić swój nałóg - uważa Magdalena Cedzyńska, ekspertka z Fundacji "Promocja Zdrowia", która prowadzi również poradnię pomocy palącym w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Ekspert: ponad 4 mln polskich palaczy chciałoby rzucić swój nałóg
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak mówi Magdalena Cedzyńska w latach 80 Polska była jednym ze światowych "liderów", jeśli chodzi o palenie tytoniu. Paliło wtedy 15 mln Polaków. Teraz jest znacznie lepiej, bo pali ok. 8,5 mln obywateli naszego kraju, a więc niemal o połowę mniej.

Specjalistka zaznaczyła, że taki spadek liczby palaczy w ciągu 3 dekad to duży sukces, ale Polska cały czas jest w czołówce Europy, jeśli chodzi o uzależnienie od tytoniu.

Psycholog dodała, że w Polsce około 50 proc. palaczy chciałoby rzucić palenie i co najmniej raz w roku podejmuje próbę rzucenia palenia. Jednak zanim na zawsze rozstanie się z papierosem, podejmuje średnio około 7-8 nieskutecznych prób zerwania ze swoim uzależnieniem.

Zdaniem Magdaleny Cedzyńskiej, rzucenie palenia może być niekiedy trudniejsze, niż rozstanie się z alkoholem albo z twardymi narkotykami. - Nikotyna to jedna z najsilniejszych substancji psychoaktywnych, uzależnia bardzo szybko i bardzo mocno - podkreśliła.

Palacze, którzy chcą zerwać z nikotyną, pomoc mogą uzyskać dzięki telefonowi zaufania (tel. 801 108 108). Są dla nich również organizowane grupy wsparcia lub terapie psychologiczne. Dostępna jest również promowana przez Komisję Europejską bezpłatna platforma internetowa iCoach (http://www.stopsmokingcoach.eu/) - interaktywny przewodnik, który ma wspierać chętnych w decyzji o rzuceniu palenia.

Poza tym, palacze mogą rzucać nałóg przy pomocy farmakoterapii i nikotynowej terapii zastępczej. Według przywołanych przez Cedzyńską danych, w Polsce przeszkolonych jest już 10 tys. lekarzy, którzy mogą pomóc w uzależnieniu od tytoniu. Takie leczenie może być refundowane przez NFZ.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum