Ekspert: otępienie to nie tylko problemy z pamięcią

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2016 16:56

Otępienie to zespół postępujących objawów, które zaburzają funkcjonowanie człowieka na wielu płaszczyznach życia. Często powodem otępienia jest choroba Alzheimera, kojarzona głównie z zaburzeniami pamięci, są one jednak tylko jednym z objawów.

W przypadku chorób otępiennych stopniowo dochodzi do ubytków w obszarze pamięci i wiedzy Fot. Shutterstock

Naukowcy odkryli, że również nagła zmiana poczucia humoru może świadczyć o rozwoju demencji. Zauważyli, że ludzie z otępieniem czołowo-skroniowym i chorobą Alzheimera mają tendencję do preferowania czarnego humoru sytuacyjnego lub absurdalnego.

- Chorzy mogą żartować czy śmiać się z nietypowych rzeczy np. z tragicznych wydarzeń w wiadomościach lub w ich życiu osobistym. Takie objawy są wypadkową patologicznych zmian w mózgu, które zaburzają racjonalne procesy umysłowe - wyjaśnia dr Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

W przypadku chorób otępiennych stopniowo dochodzi do ubytków w obszarze pamięci i wiedzy.
- Problemy z odnalezieniem właściwego słowa lub daty są dość powszechne, ale jeśli mamy problem z wyjaśnieniem do czego dany przedmiot służy, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. Co ciekawe, osoby z wcześnie rozwijającym się zespołem otępiennym mogą dobrze sobie radzić w innych dziedzinach życia i być czynne zawodowo - tłumaczy specjalistka.

Dodaje, że niektórzy chorzy w początkowych stadiach otępienia wykazują lekceważenie ogólnie przyjętych norm społecznych. W najbardziej ekstremalnych przypadkach, może dojść do epizodów kradzieży, włamań do domów czy zaburzeń w kontaktach interpersonalnych, np. komentarzy lub zachowań o podtekście seksualnym. Wszystkie te sytuacje mogą skutkować kłopotami z prawem. Otępienie o wczesnym początku może nawet pojawić się u 30- i 40-latków.

- Pacjent w wyniku zaburzeń poznawczych nie zdaje sobie sprawy, że postępuje niewłaściwie. Bywa impulsywny i agresywny, jednak ryzyko takich sytuacji można zminimalizować postępując z nim w określony sposób, np. dbając o codzienną rutynę dnia oraz wprowadzając farmakoterapię np. leki wyciszające. Najważniejsze jest jednak celna diagnoza - mówi dr Kłodowska-Duda.

- O początkach otępienia może także świadczyć fakt, iż osoba o miłym i uprzejmym usposobieniu zaczyna nagle używać obraźliwych i niestosownych słów, a do tego wykazuje brak świadomości, wstydu czy żalu wobec tych działań - wyjaśnia dr Duda.

Zaznacza, że kolejnym sygnałem może być brak poczucia wstydu i skrępowania w sytuacjach, które normalnie byłyby dla nich bardzo niekomfortowe.

Przypomina, że również częste upadki mogą być wczesnym sygnałem choroby Alzheimera. Potwierdziły to badania z 2011 roku przedstawione na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera w Paryżu. Zaprezentowano tam skany mózgu starszych osób, które w okresie 8 miesięcy miały obserwować i zapisywać częstotliwość swoich upadków. Wyniki ostatecznie potwierdziły, że pacjenci wykazujący początki alzheimera upadali częściej..

Kolejnym z nietypowych i dość zaskakujących objawów otępienia jest skłonność takich osób do zachowań kompulsywnych. - Mogą one odczuwać potrzebę, wręcz przymus powtarzania pewnych czynności, które przyjmują formę rytuałów. Taka osoba może np. wciąż kupować w sklepie krzyżówki, mimo że w domu ma ich już mnóstwo lub spożywać szybko i łapczywie posiłek - dodaje specjalistka.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum