RZX/Rynek Zdrowia | 27-05-2018 13:59

Ekspert o operacji tarczycy: śródoperacyjny neuromonitoring nerwów krtaniowych jest coraz bardziej dostępny

Dobiega końca ogólnopolska kampania edukacyjna "Tarczyca - otocz ją opieką", organizowana przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Na zdjęciu operacja tarczycy Fot. Szpital Powiatowy w Jarocinie

Jej celem było podniesienie poziomu wiedzy na temat chorób tarczycy, ich diagnozowania oraz profilaktyki zarówno w terapiach farmakologicznych jak i najnowszych możliwościach chirurgii endokrynologicznej.

Przez ostatnie 4 miesiące zainteresowani mogli brać udział 
w warsztatach edukacyjnych, poznawać najnowsze możliwości leczenia oraz skorzystać 
z bezpłatnych badań USG i konsultacji lekarskich.

Jak podkreślają eksperci Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej, choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych na świecie. W Polsce ok. 22% osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego, bądź chorowało na nie w przeszłości.

Objawy chorób tarczycy mogą wynikać z zaburzenia czynności tarczycy, powiększenia gruczołu - wole, a także mogą być skutkiem zapaleń tarczycy. Okazuje się, że pacjenci często lekceważą niepokojące objawy i nie decydują się na wizytę u specjalisty. Skutkuje to życiem z chorobą, która po cichu niszczy cały organizm.

Najważniejsze badania w diagnostyce chorób tarczycy to ocena stężenia TSH w surowicy oraz USG tarczycy. Wczesne wykrycie schorzeń tarczycy pozwala na ich skuteczne leczenie.

Ok. 25% populacji cierpi na schorzenie tarczycy ze zmianami guzkowymi (w tym 5 -10% także nowotworowymi). Należy wówczas zastanowić się nad kolejnym etapem terapii, jakim jest leczenie operacyjne. Pacjenci jednak często z niego rezygnują z obawy przed utratą głosu, nie wiedząc o coraz łatwiejszym dostępie do metody śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych, która minimalizuje ryzyko wystąpienia zaburzeń fonacji po operacji tarczycy.

- Umożliwia ona precyzyjną lokalizację i zachowanie prawidłowej czynności nerwów krtaniowych, a zatem zachowanie niezmienionego głosu po operacji - przekonuje prof. Marcin Barczyński, prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

- Nie każdy szpital posiada aparaturę do wykonania takiego zabiegu, dlatego zachęcam wszystkich zainteresowanych tematem operacji tarczycy do wejścia na stronę tarczyca.com.pl, gdzie dostępna jest mapa ośrodków w Polsce, specjalizujących się w zabiegach operacyjnych tarczycy z wykorzystaniem śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych - zaznacza specjalista.