XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Ekspert: nowotwór nerki diagnozujemy szybciej, leczymy skuteczniej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2018 08:00

Lekarze urolodzy 80 proc. swojego czasu poświęcają uroonkologii. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań na raka nerkowokomórkowego mamy coraz wcześniejsze diagnozy i coraz lepsze rokowania - podaje Rzeczpospolita.

- Udział urologicznych nowotworów złośliwych w globalnej liczbie tych chorób zarówno w Europie, jak i w Polsce to ponad 25 proc. - wskazał prof. Piotr Chłosta. Fot. Materiały prasowe

W zależności od regionu i płci rak nerki stanowi 2-3 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Niemal dwukrotnie częściej atakuje mężczyzn. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w krajach zachodnich co szósty diagnozowany u nich nowotwór jest rakiem nerki. W Polsce problem osób dotkniętych nowotworem złośliwym nerki systematycznie wzrasta. Dotyczy to obu płci - czytamy.

- Udział urologicznych nowotworów złośliwych w globalnej liczbie tych chorób zarówno w Europie, jak i w Polsce to ponad 25 proc. - powiedział prof. Piotr  Chłosta.

Dodał, że dominującą grupą są nowotwory gruczołu krokowego, później pęcherza moczowego, a następnie nerki.

Jednak wraz z rozwojem świadomości pacjentów i możliwościami diagnostycznymi wykrywalność wczesnych stadiów zaawansowanych nowotworów złośliwych nerki stale rośnie. Lekarze są w stanie wychwycić chorobę znacznie szybciej i z lepszymi rokowaniami - podaje gazeta.

W chwili obecnej, według danych European Association of Urology, jeśli weźmiemy pod uwagę rejon Europy, rocznie na nowotwór nerki zapada 43 tys. kobiet i 72 tys. mężczyzn, a umiera 17 700 kobiet i 31 300 tys. mężczyzn.

Prof. Chłosta podkreśla jednak, że w przypadku tego nowotworu prognozy są korzystne, dlatego przewiduje spadek liczby zachorowalności dla obu płci.

- Wzrost wykrywalności nie oznacza przecież wzrostu umieralności - powiedział gazecie.

Dodał, że w momencie rozpoznania najważniejsze jest to, jak guz jest zaawansowany, a także gdzie jest zlokalizowany. Ważną informacją jest także to, że 80 proc. to małe guzy, czyli takie poniżej 7 cm, które są ograniczone jedynie do nerki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum