Ekspert: maseczki chirurgiczne są podstawowym zabezpieczeniem przed koronawirusem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2021 21:45

Naprawdę podstawowym sposobem zabezpieczenia przed wirusem jest stosowanie maseczek chirurgicznych oraz dystans społeczny - ocenił dr hab. Jarosław Drobnik.

Ekspert: maseczki chirurgiczne są podstawowym zabezpieczeniem przed koronawirusem
Podstawowym zabezpieczeniem przed wirusem jest stosowanie maseczek chirurgicznych oraz dystans społeczny. Fot. PTWP/Katarzyna Gubała

Naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu dr hab. Jarosław Drobnik ocenił, że podstawowym sposobem zabezpieczenia przed wirusem jest stosowanie maseczek chirurgicznych oraz dystans społeczny.

„One oczywiście chronią przede wszystkim przed rozpraszaniem aerozolu, ale także stanowią pewną barierę dla tych kropelek aerozolu, w których jest zawieszony wirus. W związku z tym tam, gdzie możemy mieć dystansowanie plus maseczka chirurgiczna, to już jest całkiem dobry sposób ochrony przed transmisją wirusa” - powiedział ekspert.

Dodał, że zastosowanie maski typu FFP2 jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo w „kontekście ochrony przed koronawirusem”, ale używanie masek chirurgicznych i dystansowanie społeczne są wystarczającym sposobem.

Zdaniem dr Drobnika używanie przyłbic jako jedynej formy ochrony jest błędem, ponieważ przyłbica jest uzupełnieniem ochrony i powinno się też stosować maseczkę do zasłonięcia ust i nosa.

„Przyłbica jest elementem uzupełniającym, szczególnie dla personelu medycznego przy dużym ryzyku transmisji wirusa. Jednak nie chodzi o zasłonięcie nią ust i nosa, ale o ochronę śluzówek oczu. I wykorzystuje się ją do tego często, szczególnie właśnie w obszarze medycznym” - powiedział ekspert.

Dodał, że stosowanie samej przyłbicy w codziennym życiu jest bardzo mało skuteczne i daje raczej pozory ochrony, „poczucie, że coś się robi, by było bezpieczniej”.

Więcej: PAP-Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze