Ekspert: gdy BMI przekracza 35 najlepszym rozwiązaniem jest operacja bariatryczna

Autor: MS/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 12:18

W Polsce z powodu otyłości cierpi już 30 proc. osób. Jeśli nic się nie zmieni, to za dwadzieścia lat odsetek ten wzrośnie do 40 proc. Eksperci twierdzą, że problem może rozwiązać jedynie skuteczna walka z nadwagą.

Ekspert: gdy BMI przekracza 35 najlepszym rozwiązaniem jest operacja bariatryczna
Na zdjęciu: operacja bariatryczna Fot. Archiwum

Jak wyjaśnia w rozmowie z Gazetą Wyborczą, prof. Krzysztof Paśnik, chirurg bariatra, od stycznia 2019 r. przeprowadzający operacje bariatryczne w toruńskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, w niektórych przypadkach wystarczy jedynie zmiana trybu życia, ale są też chorzy, dla których jedynym ratunkiem jest operacja zmniejszenia żołądka.

Ekspert podkreśla, że osoby z BMI powyżej 35 mają nikłe szanse na osiągnięcie trwałego ubytku masy ciała za pomocą diety i aktywności fizycznej. Zdarza się wprawdzie, że zmiana stylu życia w tej grupie chorych, przenosi efekty, ale dzieje się tak bardzo rzadko. W większości przypadków diety prowadzą jedynie do większej otyłości z powodu efektu jo-jo. Najlepszych rozwiązaniem jest operacja zmniejszenia żołądka.

Potwierdza to Magdalena Gajda, Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, która w rozmowie z Rynkiem Zdrowia przyznaje, że w Polsce paradoksalnie, dopiero chory na otyłość w ostatnim stadium choroby (otyłość III stopnia, tzw. olbrzymia) ma szansę na profesjonalne leczenie swojej choroby, a tą metodą jest właśnie chirurgia bariatryczna.

Dodaje też, że dużą rolę w leczeniu otyłości powinien odgrywać lekarz pierwszego kontaktu. To jego rolą jest przekazanie pacjentowi, że ma nadwagę lub otyłość i skierowanie go na leczenie. Niestety, w Polsce zaledwie niespełna 10 proc. lekarzy POZ ma jakąkolwiek wiedzę o otyłości i metodach jej leczenia, a to stanowczo za mało.

O skuteczności operacji bariatrycznych przekonuje również prof. Tomasz Rogula z Case Western Reserve University w USA. Jak podkreśla, dzięki chirurgicznej interwencji chorzy pozbywają się nadwagi, a jednocześnie w ich organizmach następuje normalizacja parametrów metabolicznych (poziomu cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi).

W Stanach Zjednoczonych, ze względu na dużą liczbę osób otyłych, rocznie wykonuje się około 100 tys. operacji bariatrycznych. W Polsce przeprowadza się rocznie do 2 tys. takich zabiegów, choć kwalifikuje się do nich około 300 tys. pacjentów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum