Ekspert: dopalacze tak popularne jak większość narkotyków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2014 12:57

Dopalacze nie są już czymś wyjątkowym na rynku narkotyków wśród młodych ludzi, tak jak parę lat temu - ocenia dyrektor Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Piotr Jabłoński. Ich popularność jest podobna jak innych substancji odurzających, poza marihuaną.

Dopalacze, które masowo pojawiły się na rynku przed kilkoma laty, sprzedawano w specjalnych sklepach, korzystając z luk w prawie. W listopadzie 2010 r. Sejm uchwalił ustawę, która zdelegalizowała ich sprzedaż w Polsce. Obecnie przygotowywana jest nowelizacja rozszerzająca zakaz o nowe substancje.

- W porównaniu z innymi narkotykami i substancjami uzależniającymi obecnymi na czarnym rynku, dopalacze nie są niczym nadzwyczajnym - są rozpowszechnione na takim samym poziomie jak większość, poza marihuaną i haszyszem, które dominują - powiedział Jabłoński PAP. W porównaniu z popularnością marihuany można mówić o niskim odsetku osób używających dopalaczy, ale podobnym do grupy stosujących leki w sposób nieuprawniony, zażywających substancje wziewne czy ecstasy - dodał.

Krajowy konsultant w dziedzinie toksykologii Piotr Burda powiedział PAP, że w 2013 r. do ośrodka kontroli zatruć zgłoszono ok. 1050 przypadków zatruć wynikających ze stosowania dopalaczy. - W tej liczbie zgłoszono trzy zgony, z czego przy dwóch przypadkach potwierdzono, że były związane z zatruciem dopalaczami - podał.

Lekarz zaznaczył, że dane nie dotyczą jedynie dzieci i młodzieży, ale wszystkich pacjentów, niezależnie od wieku. W ocenie Burdy skala zgłoszeń zatruć wynikających z użycia innych narkotyków, lub leków, jest porównywalna ze zgłoszeniami dotyczącymi dopalaczy.

W ocenie szefa biura ds. przeciwdziałania narkomanii błędem w 2010 r. było, że do ustawy przeciwko dopalaczom wpisano wiele roślin, a nie uzależniające sztuczne kanabinole, którymi te rośliny natryskiwano.

Obecnie trwają prace nad nowelizacją ustawy zakazującej dopalaczy. - Jest przygotowana nowelizacja zakazująca ok. 80 nowych substancji - a nie roślin, które zidentyfikowano w Polsce, Europie i na świecie, i zakwalifikowano do nowych substancji psychoaktywnych - dopalaczy - zaznaczył Jabłoński.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum