Ekspert: coraz więcej Polaków ma problemy z nerkami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2014 17:06

Na przewlekłą chorobę nerek w Polsce cierpi co 10 dorosła osoba, to więcej niż liczba chorujących na cukrzycę - ostzrega ekspert w przededniu przypadającego 13 marca Światowego Dnia Nerek.

W tym roku jest on obchodzony pod hasłem "Nerki starzeją się tak jak Ty". Chodzi o zwrócenie szczególnej uwagę na problem przewlekłej choroby nerek wśród osób starszych. Co trzecia osoba z tym schorzeniem jest powyżej 65. roku życia. 

Kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie prof. Ryszard Gellert ostrzega, że w naszym kraju na przewlekłą chorobę nerek (PChN) cierpi już co 10 dorosła osoba i jest to częstsze schorzenie niż cukrzyca. Zdecydowana większość chorych nie zdaje sobie jednak z tego sprawy, ponieważ choroba ta często nie wywołuje żadnych poważniejszych objawów.

Jego zdaniem w nadchodzących latach liczba leczonych nerkozastępczo (przeszczep albo dializa) może się zwiększyć nawet dwukrotnie. Co roku 3 tys. osób na milion zapada na postępującą postać przewlekłej choroby nerek, a 130 na milion wymaga leczenia nerkozastępczego. 

Na PChN chorują głównie osoby cierpiące na inne schorzenia, szczególnie na cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze krwi i nawracające infekcje dróg moczowych. 

Międzynarodowe Towarzystwo Nefrologiczne (ISN) i Międzynarodowa Federacji Fundacji Nerek (IFKF), inicjatorzy Światowego Dnia Nerek, namawiają do tego, żeby regularnie sprawdzać sprawność nerek bez względu na wiek. Wystarczy przeprowadzić proste i tanie badania laboratoryjne krwi oraz moczu mierzące poziom kreatyniny, białka oraz wielkość filtracji kłębuszkowej (GFR). Warto też kontrolować ciśnienie krwi. 

O chorobie nerek świadczy wzrost wydalania białka w moczu, pogarszanie się funkcjonowania nerek lub zaburzenia w filtracji. To z kolei może prowadzić do kolejnych powikłań, takich jak wysokie ciśnienie krwi, anemia i choroby serca oraz układu krążenia. 

Na PChN bardziej narażeni są chorzy na cukrzycę, nadciśnienie, członkowie rodziny pacjenta z chorobą nerek, osoby zażywające leki uszkadzające nerki w dłuższym stosowaniu oraz osoby w podeszłym wieku. Sprzyjają jej zwyrodnienia i stany zapalne nerek, zakażenia, przeszkody w drogach moczowych oraz wady uwarunkowane genetycznie, takie jak torbielowatość nerek. 

Wczesne wykrycie choroby pozwala znacznie spowolnić jej rozwój, nawet do tego stopnia, że można uniknąć lub przynajmniej opóźnić zastosowanie dializoterapii lub przeszczepu nerki. Po 40. roku życia efektywność pracy nerek z każdą kolejną dekadą zmniejsza się o około 10 proc. Mimo to aż 90 proc. przypadków przewlekłej niewydolności nerek długo pozostaje nierozpoznana. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum