Ekspert: choroby zatok mogą być spowodowane problemem z zębami

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2015 15:11

Problemy z zębami mogą być przyczyną zapalenia zatok, ale niewyleczona choroba zatok może też powodować powikłania stomatologiczne, np. wypadanie implantów - mówił w piątek (27 marca) laryngolog dr Michał Michalik na konferencji naukowej poświęconej tej tematyce.

Ekspert: choroby zatok mogą być spowodowane problemem z zębami

Problemy z zębami mogą być przyczyną zapalenia zatok, ale niewyleczona choroba zatok może też powodować powikłania stomatologiczne, np. wypadanie implantów - mówił w piątek laryngolog dr Michał Michalik na konferencji naukowej w Warszawie poświęconej tej tematyce.

- Dlatego, dla dobra pacjenta niezbędna jest ścisła współpraca laryngologów i stomatologów, m.in. przy leczeniu endodontycznym, bądź przy wstawianiu implantów zębowych. Dzięki temu leczenie jest krótsze, skuteczniejsze, pozwala uniknąć poważnych powikłań i jest tańsze" - powiedział dr Michał Michalik z centrum medycznego MML w Warszawie, który jest gospodarzem pierwszej w Polsce interdyscyplinarnej konferencji laryngologiczno-stomatologicznej, odbywającej się w dniach 27-28 marca w Warszawie.

- Infekcje zębów i okostnej mogą wywołać zapalenie zatok, przede wszystkim szczękowych, położonych najbliżej linii zębów, ale też zatok przynosowych. Laryngolog może wówczas leczyć zapalenie zatok bez skutków. Można by tego uniknąć, gdyby skonsultował się ze stomatologiem - wyjaśnił specjalista.

Według niego podobne konsekwencje może też mieć źle wykonane leczenie kanałowe, czy źle założony implant zęba.

- Dzięki nowoczesnym technikom obrazowania, jak tomografia trójwymiarowa, obserwujemy nieraz u pacjentów po leczeniu kanałowym, że do ich zatok dostały się np. odłamki korzenia, amalgamatu, materiał z wypełniania kanałów - wymieniał dr Michalik.

Zatoka reaguje na te ciała obce typowym procesem zapalnym, który objawia się bólami głowy, temperaturą, wydzieliną ropną. Jeśli przejdzie on w stan przewlekły może spowodować poważne powikłania, groźne dla zdrowia a nawet życia, w tym zapalenia kości szczęki, powikłania oczodołowe, wewnątrzczaszkowe.

Dr Michalik zaznaczył, że możliwy jest również proces odwrotny - przewlekłe zapalenie zatok, zwłaszcza zatoki szczękowej, przyczynia się do problemów stomatologicznych.

- Ogólnie, zabiegi stomatologii estetycznej, w tym wstawianie implantów oraz leczenie kanałowe powinny być obszarami ścisłej współpracy stomatologów z laryngologami. Dobro pacjenta wymaga, byśmy zatok nie traktowali w oderwaniu od leczenia stomatologicznego - podkreślił dr Michalik.

Dodał, że obecnie możliwe jest wykonywanie zabiegów laryngologicznych i stomatologicznych jednoczasowo, przez co terapia nie rozciąga się na pół roku, ale na 1-2 tygodnie. Po tym okresie pacjent wraca do normalnego życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum