×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ekspert: alkohol jest trucizną

Autor: dziennikbaltycki.pl/Rynek Zdrowia20 stycznia 2014 18:56

W Polsce, na 38 mln mieszkańców, około 18 milionów osób - w tym dzieci, osoby starsze, abstynenci - nie bierze alkoholu do ust. Według różnych wyliczeń w pozostałej grupie mamy od 600 tysięcy do miliona osób uzależnionych, a pozostali to pijący okazjonalnie, ryzykownie lub szkodliwie.

Ekspert: alkohol jest trucizną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Mamy dowody, by twierdzić, że alkohol jest trucizną. Alkohol wywołuje około 60 chorób, ma wpływ na różne tkanki i narządy - od skóry po mózg. Jego nadużywanie może doprowadzić do m. in. chorób trzustki, wątroby, zaburzeń rytmu serca, różnych nowotworów, wpływa na obraz łuszczycy, na nasz system odpornościowy i zdrowie psychiczne - opisuje dr Wojciech Waldman, pomorski wojewódzki konsultant w dziedzinie toksykologii, założyciel I Polskiego Towarzystwa Badań nad Uzależnieniami.

Jego zdaniem, reakcja na alkohol zależy w dużej mierze od rodzaju napoju. - W Hiszpanii, Włoszech, Francji tradycją jest wypicie lampki młodego, często rozcieńczonego wina do posiłku. Alkohol szybko zostaje rozłożony i nie wpływa znacząco na bezpieczeństwo ruchu drogowego. W Polsce przeważnie pije się więcej, są to mocniejsze trunki.

Różne są też skutki wypitego alkoholu: - Rozmawiałem z profesorem kierującym jednym z najważniejszych w Niemczech ośrodków detoksykacji alkoholowej w Essen. Pacjenci, którzy tam trafiają, pili przeważnie wina lub alkohole z bogatym bukietem i cierpią zazwyczaj na choroby wątroby i trzustki.

Więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze