Ekspert: alergiczny nieżyt nosa trzeba leczyć, z tego się nie wyrasta

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2019 14:10

Z powodu alergicznego nieżytu nosa cierpi w naszym kraju prawie co czwarte dziecko. Bardzo ważne jest skuteczne leczenie, bo z tej choroby się nie wyrasta - twierdzi dr Łukasz Durajski z Centrum Zdrowia Dziecka.

Ekspert: alergiczny nieżyt nosa trzeba leczyć, z tego się nie wyrasta
- Alergiczny nieżyt nosa zwykle zaczyna się w dzieciństwie. Wiele osób sądzi, że z tego uczulenia się wyrasta, jednak badania temu zaprzeczają - podkreślił dr Łukasza Durajski.

Jak podaje serwis Nauka w Polsce, specjalista mówił o tym podczas niedawnego śniadania prasowego poświęconego alergiom, w tym szczególnie alergicznemu nieżytowi nosa (ANN), będącego reakcja zapalną błony śluzowej nosa i spojówek oczu. Podkreślił, że jest to jedno z najczęstszych schorzeń alergicznych.

Według przytoczonych podczas spotkania danych, zawartych w raporcie ''Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce'', ANN występuje w naszym kraju u 22,5 proc. osób, nieco częściej u dzieci. Najczęściej chorują nastolatki, alergiczny nieżyt nosa występuje u 24,6 proc. młodzieży w wieku 13-14 lat oraz wśród 23,6 proc. dzieci w wieku 6-7 lat. Choroba ta dokucza również 21 proc. dorosłych.

Alergiczny nieżyt nosa zwykle zaczyna się w dzieciństwie.

- Wiele osób sądzi, że z tego uczulenia się wyrasta, jednak badania temu zaprzeczają - podkreślił dr Łukasza Durajski.

Z opublikowanego w 2016 r. raportu ARIA (Alergic Rhinitis and Its Impact on Asthma), jaki przytoczono podczas spotkania, wynika, że po ośmiu latach większość dzieci z alergicznym nieżytem nosa nadal zmagała się z tym dokuczliwym schorzeniem. Tak było szczególnie w przypadku dzieci uczulonych na pyłki roślin.

Zdaniem dr. Durajskiego wraz pojawieniem się pierwszych objawów alergicznego nieżytu nosa, takich jak wodnisty wyciek z nosa, uczucie jego zatkanie, swędzenie nosa i kichanie, bardzo ważne jest jak najszybsze zastosowanie odpowiedniego leczenia. Chodzi o to, żeby zmniejszyć dolegliwości, poza tym właściwa terapia może uchronić dziecko przed powikłaniami, takimi jak astma oskrzelowa, zapalenie zatok, ucha środkowego oraz rozwój polipów nosa.

- ANN to zespół objawów klinicznych wywołanych przez reakcję zapalną, w przebiegu której biorą udział skierowane przeciwko uczulającym chorego alergenom przeciwciała immunoglobuliny E (igE) - tłumaczył specjalista.

Dodał, że efektem tego jest rozszerzenie naczyń krwionośnych (co może doprowadzić do spadku ciśnienia tętniczego krwi), zwiększenie ich przepuszczalności (powoduje łzawienie oczu, katar oraz swędzące wysypki), drażnienie zakończeń nerwowych (świąd i kichanie) oraz obrzęki krtani i skurcz oskrzeli. Dlatego chory odczuwa duszność, a podczas oddychania pojawiają się świsty - wyjaśniał.

- Kiedy alergiczny nieżyt nosa nie jest leczony lub leczony jest nieskutecznie, dochodzi do utraty fizjologicznych funkcji nosa, takich jak nawilżanie, ogrzewanie i oczyszczanie powietrza, co z kolei może prowadzić do powikłań - ostrzegał dr Durajski.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum