Ekspert HTA: Wyodrębnienie grup pacjentów poprawiłoby dostępność leków dla diabetyków

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 23 października 2008 09:00

Podczas debaty readakcyjnej Rynku Zdrowia pt:


Dr Paweł Kawalec, ekspert medyczny Centrum HTA w Krakowie podczas debaty zwrócił uwagę na kwestię dostępności nowoczesnego leczenia dla chorych na cukrzycę. W jego opinii ten problem można rozwiązać wskazując grupy pacjentów, którym leki powinny być podawane:

– Uważam, że idzie ku dobremu w dostępności do nowych terapii dla chorych na cukrzycę, zarówno jeśli mowa o insulinach, pompach insulinowych, jak i lekach doustnych. Zmierzamy w kierunku wyodrębnienia subpopulacji, które wykazują największe korzyści z zastosowania danej technologii medycznej.

W rozpowszechnianiu nowych technologii jednak dużo zależy zarówno od elastyczności firm farmaceutycznych - zwłaszcza w kwestii cen, jak i od stanowiska Ministerstwa Zdrowia. Z refundowaniem leków dla osób chorych na cukrzycę  jest tak, że decydenci unikają radykalnych rozwiązań, bo obawiają się kosztów leczenia dużych populacji. Rzeczywiście istnieją obawy co do skutków finansowych refundacji, bo są przykłady stosowania nowych  leków w znacznie szerszych populacjach, poza wskazaniami.

Trzeba jednak starać się, aby udostępnić pewne technologie wskazanym subpopulacjom, które ich potrzebują. Takie rozwiązanie będzie najbardziej racjonalne i nie wygeneruje nadmiernych kosztów dla systemu ochrony zdrowia.

Obszerny zapis debaty opublikujemy w listopadowym (2008 r.) wydaniu magazynu Rynek Zdrowia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum