Eksperci: zbyt małe nakłady na leczenie chorób psychicznych

Autor: PAP-Nauka w Polsce, DMX/Rynek Zdrowia • • 07 października 2011 13:55

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, który obchodzony będzie 10 października, odbyła się w Warszawie z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej debata pod hasłem "Inwestujmy w zdrowie psychiczne - przeciwdziałajmy dyskryminacji".

Eksperci: zbyt małe nakłady na leczenie chorób psychicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Krajowy Konsultant w dziedzinie Psychiatrii prof. Marek Jarema podczas debaty zwracał uwagę, że "problem zaburzeń psychicznych coraz bardziej dotyka nasze społeczeństwo i prowadzi do wykluczenia, niepełnosprawności i obniżenia jakości życia".

Z kolei prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego prof. Janusz Heitzman stwierdził, że "polski system zdrowotny stawia pacjenta chorującego na choroby psychiatryczne na samym końcu".

Podczas debaty zaprezentowano "Białą Księgę" - raport na temat sytuacji osób chorujących na schizofrenię w Polsce w 2011 r. Według szacunków jest ich w naszym kraju około 400 tys. Z raportu wynika m.in., że najbardziej dostępną formą psychiatrycznej opieki ambulatoryjnej są poradnie zdrowia psychicznego, funkcjonujące w większości powiatów. Ponadto pacjenci mogą korzystać m.in. z opieki w szpitalach psychiatrycznych, szpitalach ogólnych, zakładach opiekuńczych oraz opieki zespołów leczenia środowiskowego.

"Podstawowym problemem wydaje się stale dominujący model myślenia zakładający priorytet opieki instytucjonalnej - szpitalnej, bądź innej długoterminowej i ewentualne dobudowywanie elementów środowiskowych" - czytamy w raporcie.

Kierownik Katedry Psychiatrii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy prof. Aleksander Araszkiewicz podkreślił, że mimo wprowadzenia w Polsce Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) sytuacja pacjentów niewiele się zmieniła w ciągu ostatnich kilku lat. Według niego przyczyną takiej sytuacji jest zmniejszenie nakładów na tę dziedzinę z 3,9 proc. wszystkich kosztów świadczeń zdrowotnych w 2000 r. do 3,2 proc. w 2010 r., podczas gdy średnia europejska wynosi ok. 5 proc.

Jak pisaliśmy w portalu rynekzdrowia.pl specjaliści przedstawili ocenę NPOZP na spotkaniu w kancelarii premiera 16 września, które miało związek m.in. z petycją wystosowaną do prezydenta, premiera i minister zdrowia przez Koalicję na rzecz Wdrażania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Środowiska m.in. psychiatrów apelowały w niej "o poparcie idei równego traktowania osób chorujących somatycznie i psychicznie przy podziale środków finansowych przeznaczonych na opiekę zdrowotną w Polsce". Zwracają też uwagę, że opieka psychiatryczna nie może być traktowana marginalnie i interwencyjnie.

Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego został ustanowiony w grudniu 2010 r. Objęto nim lata 2011-2015, a jego głównym celem jest promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze