Eksperci: zbyt mała wiedza lekarzy rodzinnych nt. autyzmu
Polacy wiedzą coraz więcej na temat autyzmu, ale nasz system edukacyjny wciąż wyklucza dzieci z tym schorzeniem, a lekarze pierwszego kontaktu mają zbyt małą świadomość tego tematu - mówili uczestnicy spotkania z Anną Komorowską w Pałacu Prezydenckim.

- Najważniejsze jest uświadomienie społeczeństwu, jaka jest skala problemu, czym jest autyzm i z jakimi problemami borykają się osoby dotknięte autyzmem i ich bliscy. Ważne, aby ta wiedza nie dotyczyła tylko dużych miejscowości, ale przekraczała granice miejscowości mniejszych i zupełnie malutkich - powiedziała żona prezydenta.
Jak powiedział PAP Tomasz Michałowicz, prezes biorącej udział w akcji Fundacji Jaś i Małgosia, w Stanach Zjednoczonych na autyzm choruje jedno na 68 dzieci. - W Europie badań się nie prowadzi i szacuje się, że jest to jedno dziecko na sto - zaznaczył.
Dodał, że na diagnozę trafia coraz więcej dzieci. - W 2013 roku zdiagnozowaliśmy autyzm u 527 dzieci, ale przyjęliśmy na diagnozę kilka tysięcy. Problem jest już znany i w efekcie nauczyciele na wszelki wypadek wysyłają dzieci na diagnozę - powiedział Michałowicz.
Podkreślił, że mimo rosnącej świadomości Polaków, największym wyzwaniem dla dzieci chorych na autyzm i ich rodziców jest system edukacyjny, który wyklucza dzieci z autyzmem. - Nawet w szkołach specjalnych nauczyciele robią wszystko, aby takie dziecko skierować na nauczanie w domu. Ten problem występuje na całym świecie i wynika z przyzwyczajenia nauczycieli do tego, jak grzeczny uczeń powinien się zachowywać - zaznaczył rozmówca PAP.
Drugim ważnym problem jest podniesienie świadomości lekarzy pierwszego kontaktu, aby szybciej kierowali dzieci na diagnozę. - Jest potrzebny dla nich specjalny program. Nie ma też narzędzi, które pozwoliłyby zdiagnozować autyzm szybciej niż około drugiego roku życia - ocenił.
W organizację "Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu" zaangażowanych było kilkanaście organizacji i kilkadziesiąt placówek, szkół i przedszkoli w całej Polsce. W jej ramach w kwietniu organizowano m.in. spotkania informacyjne i koncerty, które miały służyć podnoszeniu wiedzy na temat autyzmu. Najwięcej wydarzeń organizowano 2 kwietnia, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)