Eksperci: zamiast antybiotyków wizyta u alergologa

Autor: Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 17 sierpnia 2011 18:42

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że w leczeniu dzieci nadużywane są antybiotyki zamiast leków przeciw alergiom.

Eksperci: zamiast antybiotyków wizyta u alergologa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje serwis Nauka w Polsce, zespół Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, którym kieruje prof. Bolesław Samoliński, prowadził badania nad występowaniem alergii w ośmiu największych miastach w Polsce oraz regionie wiejskim.

Badanie "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP)” wykazało, że cechy alergii deklaruje około 40 proc. badanych osób. W badaniach analizowano m.in. jakie czynniki u dzieci powodują ryzyko chorób alergicznych. Wykazano, że u dużej grupy dzieci już w pierwszym roku życia został podany antybiotyk, do 3 roku życia u niemal 90 proc. dzieci.

Zdaniem prof. Samolińskiego, lekarze nadużywają tych środków. Tymczasem umiar w stosowaniu antybiotyków wskazany jest z wielu przyczyn, m.in. z uwagi na alergie.

- Jeśli dziecko ma przewlekłe katary, częste zapalenia oskrzeli bez gorączki, to powinno się rodzicom wskazać drogę alternatywną - do alergologa. Ważne jest jednak, by zasadnicze rozpoznanie choroby postawił nie pediatra, internista, pulmonolog - ale alergolog. Dopiero potem dalszy ciąg opieki może prowadzić lekarz POZ. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, zamiast antybiotyków powinny zostać podane inne leki - ocenił prof. Samoliński.

Dodał, że wizyta u alergologa nie powinna wymagać skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Alergii jest we współczesnym społeczeństwie tak dużo, że nie należy pacjentom utrudniać bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Wśród metod leczenia prof. Samoliński wymienił m.in. szczepionki na wiele rodzajów alergii, którymi uodparniać można dzieci już od 5 roku życia.

- W Polsce te szczepionki nie są popularne, może dlatego, ze nie ma zbyt rozpowszechnionej wiedzy na ich temat w społeczeństwie, a i nie są one tanie. Stąd ich dostępność niewielka, ale będzie rosła -  ocenił uczony.

Profesor zauważył, że wiele osób, które mają astmę, nie wiedzą o tym, ponieważ nie potrafią rozpoznać objawów. Dlatego zespół naukowców stworzył platformę internetową http://www.ecap.pl/ , która pozwala pacjentom na dokonanie wstępnej oceny ryzyka wystąpienia u nich alergii.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze