Eksperci: z powodu zakażenia koronawirusem na skórze mogą pojawić się zmiany

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 kwietnia 2020 16:31

Specjaliści ds. dermatologii z Hiszpanii, Włoch oraz Chin wskazują, że zakażenie koronawirusem może prowadzić do różnorodnych chorób skóry, informuje w piątek (10 kwietnia) madrycki dziennik “El Mundo”.

Eksperci: z powodu zakażenia koronawirusem na skórze mogą pojawić się zmiany
FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

"Eksperci wskazują, że z powodu zakażenia koronawirusem na skórze mogą pojawić się zmiany. U chorych na Covid-19 zaobserwowano już wykwity występujące przy pokrzywce, a także zmiany skórne podobne do rumienia wielopostaciowego czy odmrożeń" - napisał w piątek "El Mundo".

Agresywny wpływ koronawirusa na skórę potwierdzają też naukowcy z Hiszpańskiej Akademii Dermatologii i Wenerologii (AEDV), która zebrała dane z badań przeprowadzanych m.in. we Włoszech oraz w Chinach. Wynika z nich, że u ponad 20 proc. chorych na Covid-19 zanotowano pojawienie się schorzeń skóry.

AEDV wskazuje, że z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że wpływ na pojawienie się schorzeń dermatologicznych mogą mieć również pośrednie czynniki, takie jak stres towarzyszący zachorowaniu na Covid-19.

Hiszpańscy dermatolodzy powołują się również na analizy prowadzone przez amerykańską fundację Lupus, reprezentującą pacjentów chorych na toczeń rumieniowaty, iż są oni bardziej podatni na zakażenie z powodu koronawirusem.

W czwartek "El Mundo" bazując na różnorodnych analizach medycznych dotyczących zakażenia koronawirusem napisał, że wskutek infekcji zaatakowane zostają ważne dla organizmu organy, a wielu pacjentów cierpi wskutek licznych powikłań.

Gazeta odnotowała, że infekcja z powodu koronawirusa może dotknąć chorobą również serce, mózg, nerki, a także układ oddechowy i trawienny.

Marcin Zatyka 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum