Eksperci z ECDC alarmują. Do końca sierpnia wariant Delta będzie całkowicie dominował w UE

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP23 czerwca 2021 18:15

Najnowsze modele przewidują, że wariant Delta, zidentyfikowany w Indiach, będzie odpowiadał za 70 proc. nowych infekcji w UE na początku sierpnia i 90 proc. do końca tego samego miesiąca - podaje ECDC.

Ten wariant jest nawet o 60 proc. bardziej zakaźny Fot. Shutterstock
  • Wariant Delta, zidentyfikowany w Indiach, będzie odpowiadał pod koniec sierpnia za 90 proc. zakażeń w UE - wskazuje ECDC
  • W oparciu o dostępne dowody, wariant Delta (B.1.617.2) jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż Alfa (Β.1.1.7) i może wywoływać zwiększone ryzyko hospitalizacji
  • Eksperci ECDC ostrzegają także, iż jesienią pandemia koronawirusa może przybrać takie same rozmiary, jak to miało miejsce w drugiej połowie 2020 roku

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC wyjaśnia, że podczas gdy wariant Alfa, wykryty w Wielkiej Brytanii, nadal dominuje w UE, najnowsze modele przewidują, że wariant Delta, zidentyfikowany w Indiach, będzie odpowiadał za 70 proc. nowych infekcji w UE na początku sierpnia i 90 proc. do końca tego samego miesiąca.

Czy szczepionki chronią przed wariantem Delta?

W oparciu o dostępne dowody, wariant Delta (B.1.617.2) jest o 40-60 proc. bardziej zakaźny niż Alfa (Β.1.1.7) i może wywoływać zwiększone ryzyko hospitalizacji. Ponadto istnieją dowody na to, że osoby, które otrzymały tylko pierwszą dawkę dwudawkowego cyklu szczepienia, są gorzej chronione przed zakażeniem wariantem Delta niż przed innymi wariantami, niezależnie od rodzaju szczepionki. Jednak pełne szczepienie zapewnia prawie równoważną ochronę przed wariantem Delta - napisało w komunikacie ECDC.

Eksperci ECDC ostrzegają także, iż jesienią pandemia koronawirusa może przybrać takie same rozmiary, jak to miało miejsce w drugiej połowie 2020 roku.

Jesienią czeka nas kolejna fala pandemii?

Scenariusze modelowe wskazują, że jakiekolwiek złagodzenie w miesiącach letnich rygorystycznych środków przeciwepidemicznych, które obowiązywały w UE na początku czerwca, może prowadzić do szybkiego i znaczącego wzrostu dziennych zakażeń we wszystkich grupach wiekowych, z towarzyszącym wzrostem liczby hospitalizacji oraz zgonów, potencjalnie osiągając ten sam poziom co jesienią 2020 roku, jeśli nie zostaną podjęte żadne dodatkowe środki - przestrzega ECDC.

Według ekspertów agencji sposobem na uniknięcie kolejnej fali pandemii jest tylko pełne zaszczepienie wszystkich grup, narażonych na ciężki przebieg Covid-19, które należy przeprowadzić jak najwcześniej, aby zmniejszyć ryzyko hospitalizacji i zgonów.

W celu uzyskania maksymalnej ochrony w jak najkrótszym czasie, zaleca się, aby osoby o najwyższym ryzyku ciężkiego przebiegu Covid-19 otrzymały drugą dawkę szczepionki w możliwie najkrótszym czasie po podaniu pierwszej dawki - zalecono w komunikacie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum