Eksperci: wstrząs anafilaktyczny może zabić

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2014 20:07

Reakcja anafilaktyczna może wystąpić u każdego z nas i szybko doprowadzić do zgonu - zwracali uwagę eksperci w środę (12 marca) na konferencji prasowej w Warszawie. Znajomość objawów anafilaksji i sposobów reagowania na nią może ratować życie, podkreślali. Spotkanie zorganizowano w ramach kampanii edukacyjnej ,,Przygotuj się na wstrząs!"

Jak wynika z badań tylko 27 proc. Polaków słyszało termin ,,wstrząs anafilaktyczny" i tylko 11 proc. zadeklarowało, że zna procedurę udzielania pierwszej pomocy podczas wystąpienia wstrząsu.

- 17 proc. ankietowanych nie było w stanie wymienić nawet jednej czynności, którą należy wykonać, gdy dojdzie do wstrząsu - nawet takiej, że należy człowieka położyć na ziemi, sprawdzić czy oddycha, udrożnić drogi oddechowe - powiedział dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Łodzi, alergolog prof. Piotr Kuna.

Anafilaksja jest gwałtowną, zagrażającą życiu reakcją organizmu, której podłożem jest nadwrażliwość na różne czynniki - najczęściej na alergeny, w tym składniki pokarmowe, jad owadów błonkoskrzydłych, leki. Towarzyszą jej objawy, takie jak duszność, kaszel, chrypka, obrzęk warg i języka, rumień i pokrzywka; objawy ze strony układu pokarmowego - bóle brzucha, nudności, biegunka, a także zawroty głowy, osłabienie.

Przy wstrząsie anafilaktycznym dochodzi do silnego spadku ciśnienia krwi, zatrzymania oddychania i krążenia, a nawet do zgonu.

Według prezydenta Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Bolesława Samolińskiego w Polsce brak jest dobrych statystyk na temat częstości występowania anafilaksji. Z danych amerykańskich wynika jednak, że z powodu wstrząsu anafilaktycznego umiera jedna na 1 mln osób.

Na reakcję anafilaktyczną szczególnie narażeni są alergicy. - Jednak anafilaksja może dotyczyć każdego z nas - podkreślił prof. Kuna.

Konsultant krajowy w dziedzinie alergologii prof. Jerzy Kruszewski, wyjaśnił że najważniejszym lekiem, który należy podać w przypadku objawów wstrząsu anafilaktycznego jest adrenalina. Dzięki temu można uratować życie pacjenta. Według specjalisty każdy lekarz powinien zapisywać pacjentom z objawami anafilaksji podręczny zestaw złożony z autostrzykawki z adrenaliną. Ponadto w zestawie powinien się znaleźć lek przeciwalergiczny oraz lek steroidowy.

Eksperci obecni na konferencji zwrócili uwagę, że w Polsce istnieją ograniczenia prawne odnośnie stosowania adrenaliny. ,,Może ją sobie podać jedynie sam chory, bądź ratownik lub personel medyczny" - powiedział prof. Samoliński. Jest to duży problem na przykład w sytuacji, gdy pacjent straci przytomność, a ratownik czy lekarz jeszcze do niego nie dotarli.

W ramach kampanii ,,Przygotuj się na wstrząs!" eksperci chcą edukować na temat anafilaksji nie tylko społeczeństwo, ale też lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz innych specjalności, nawet alergologów. W tym celu zaplanowali dla nich warsztaty edukacyjne.

W dniach 24-28 marca w wielu przychodniach w Polsce odbędą się konsultacje z alergologami dla osób z rozpoznaną alergią i dla tych, którzy ją u siebie podejrzewają. Eksperci opracowali również standardy postępowania w sytuacji, gdy wystąpi wstrząs anafilaktyczny - dla lekarzy i ratowników oraz kompendium wiedzy na ten temat skierowany do ogółu społeczeństwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum