Eksperci: wczesną jesienią w Polsce więcej przypadków czerniaka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 września 2013 15:11

Od sierpnia do października wykrywanych jest w Polsce najwięcej przypadków zachorowań na czerniaka w całym roku - powiedzieli eksperci na spotkaniu z dziennikarzami w piątek, 13 września, podczas VI Zjazdu Akademii Czerniaka w Warszawie.

Eksperci: wczesną jesienią w Polsce więcej przypadków czerniaka
Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków z Centrum Onkologii w Warszawie, powiedział, że każdego roku pod koniec lata do dermatologów zgłasza się najwięcej osób, które po urlopie chcą sprawdzić stan swojej skóry.

Na badanie skóry najczęściej zgłaszają się kobiety. Wiele z nich się obawia, że po okresie intensywnego opalania się powstały u nich zmiany na skórze, które mogą być nowotworem złośliwym. 


- Zwiększa się w naszym kraju świadomość ryzyka zachorowania na czerniaka, choć wciąż jest ona niewystarczająca - powiedziała dr Ewa Kalinka-Warzocha z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi.

Specjaliści podkreślili, że regularne badanie skóry jest najlepszą metodą wczesnego wykrywania czerniaka, gdy są największe szanse na jego wyleczenie. Niestety, w Polsce u wielu chorych czerniak (melanoma) nadal wykrywany jest zbyt późno. Z tego powodu udaje się wyleczyć jedynie 60 proc. chorych, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej skuteczność leczenia tego nowotworu sięga 80 proc. W Niemczech i USA udaje się wyleczyć nawet 90 proc. chorych.

Prof. Rutkowski pochwalił wykorzystanie do wczesnej profilaktyki tzw. melanobusów. Podczas tegorocznego lata przez dwa tygodnie krążył on w pobliżu plaż na Bałtykiem i zachęcał do badania skóry (badaniami zajmował się dermatolog z pomocą pielęgniarki).

- W tak krótki czasie codziennie przebadało się od 200 do 300 plażowiczów, w sumie kilka tysięcy osób - powiedział prof. Rutkowski. U 4-5 proc. badanych wykryto podejrzane zmiany wymagającego dalszych specjalistycznych badań, głównie histopatologicznych. Podejrzewa się, że część z nich mogła być wywołana rozwojem czerniaka.

Zachorowalność na ten nowotwór wśród Polaków podwaja się co 10 lat (w ostatnich 20 latach wzrosła trzykrotnie). Obecnie wykrywa się prawie 3 tys. przypadków rocznie.

Na czerniaka najbardziej narażone są osoby o jasnej i piegowatej skórze, szczególnie podatnej na oparzenia. Częściej chorują również osoby, które mają dużo znamion na ciele. Powinny one przynajmniej raz w roku zgłaszać się do dermatologa na przegląd skóry, nawet jeśli unikają intensywnego opalania się.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum