Eksperci: tylko 5 proc. Polaków szczepi się przeciw grypie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 września 2011 16:12

Choć co roku na grypę chorują w Polsce setki tysięcy osób - w ostatnim sezonie ponad milion - Polacy wciąż nieufnie podchodzą do szczepień - tylko 5 proc. zabezpiecza się w ten sposób przed grypą. Lekarze podkreślają jednak, że to najskuteczniejsza forma profilaktyki.

Eksperci: tylko 5 proc. Polaków szczepi się przeciw grypie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

We wrześniu rozpoczął się kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Szczepienia zalecane są przez międzynarodowe organizacje zdrowotne, m.in. WHO, a także polskie instytucje, takie jak Główny Inspektorat Sanitarny, Państwowy Zakład Higieny oraz ekspertów.

- Grypę określa się jako ostatnią niekontrolowaną plagę ludzkości. Czy możemy z tym walczyć? Tak, wszystko zależy od nas. Najtańszą i najskuteczniejszą formą profilaktyki jest szczepienie - przekonywała w czwartek (8 września) na konferencji prasowej prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH.

Jak mówiła, co roku na świecie na grypę choruje 5-25 proc. ludności czyli od 330 mln do 1,5 mld osób, z czego od 500 tys. do 1 mln umiera. Podkreślała, że większości przypadków śmiertelnych dałoby się uniknąć dzięki szczepieniom. Dodała, że w Polsce szczepi się około 5 proc. pacjentów, podczas gdy w Europie jest to około 60-70 proc.

- Szczepienie jest bezpieczne, grypa jest niebezpieczna - podkreślał dr Ernest Kuchar, pediatra z Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich. Zaznaczył, że nie jest możliwe, by szczepionka wywołała chorobę. Jego zdaniem na szczepienie nigdy nie jest za późno, choć im wcześniej się zaszczepimy, tym lepiej. Szczepienia przeciwko grypie zalecane są także kobietom w ciąży. 

Dr Kuchar podkreślił, że do najczęstszych powikłań po grypie należą zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc i zaostrzenie chorób przewlekłych. - Po grypie możemy stracić słuch, to najczęstsze neurologiczne powikłanie u dzieci. A śmiertelność przy zapaleniu płuc jest obecnie znacznie większa niż przy zawale serca - dodał prof. Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dr Aneta Nitsch-Osuch, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zwróciła uwagę, że na temat szczepionek przeciwko grypie wciąż pokutuje w społeczeństwie wiele mitów: że powodują choroby, osłabiają układ immunologiczny, zawierają szkodliwe substancje. - Wszystkie te informacje są nieprawdziwe. Szczepionki są całkowicie bezpieczne i nie ma lepszej profilaktyki - przekonywała.

Uczestnicy debaty na temat grypy, która poprzedziła czwartkową konferencję, wystosowali apel do lekarzy, dziennikarzy oraz do pacjentów, by się szczepić. Podkreślają, ze koszt szczepionki jest wielokrotnie niższy, niż koszty leczenia choroby i jej powikłań.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze