×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksperci: test na HIV powinien wykonać każdy, kto miał niezabezpieczony kontakt seksualny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia30 listopada 2015 12:34

Test na HIV powinien wykonać każdy, kto miał kontakt seksualny niezabezpieczony prezerwatywą -  mówi PAP Maciej Nazarewicz ze Społecznego Komitetu ds. AIDS. Przypomina, że testy na HIV można wykonać bezpłatnie i anonimowo.

Eksperci: test na HIV powinien wykonać każdy, kto miał niezabezpieczony kontakt seksualny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Wystarczy jeden kontakt, żeby zakazić się HIV ¬ przypomina Nazarewicz. Dodaje, że kontakty seksualne są ryzykowne, gdy nie są podejmowane ze stałym i zdrowym partnerem, który jest nam wierny.

- Natomiast regularne i konsekwentne stosowanie prezerwatyw niemalże w 100 proc. ogranicza ryzyko zakażenia ¬ zaznacza.

Eksperci przypominają, że testy w kierunku HIV można wykonać w większości jednostek publicznej ochrony zdrowia, najczęściej jednak są one płatne. Bezpłatnie można się zbadać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD).

- Poradnictwo i testowanie są bezpłatne i anonimowe. Można tutaj przyjść bez zapisu i wykonać bezpłatnie test w kierunku HIV ¬ zapewnia koordynatorka punktu prowadzonego przez Społeczny Komitet ds. AIDS Izabela Pazdan.

- Do testu nie trzeba się przygotowywać, nie jest potrzebne skierowanie od lekarza, dokumenty, badanie jest w pełni anonimowe, bezpłatne, nie jest wymagane bycie na czczo. Wystarczy po prostu przyjść do punktu w godzinach jego pracy, porozmawiać z doradcą i oddać odrobinę krwi do analizy - dodaje Nazarewicz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze