XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Dostępność świadczeń opieki zdrowotnej – czy chodzi tylko o finansowanie?

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Eksperci: ta używka co roku zabija 700 tys. ludzi w Indiach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2018 16:02

Indie od pokoleń zmagają się z gutką, używką z domieszką tytoniu do żucia. Gutka szybko uzależnia i jest pierwszym wyborem biedniejszych warstw społeczeństwa.

Fot. archiwum

Mieszanka orzechów arekowych, tytoniu, sproszkowanej kory akacji katechu z parafiną, kruszonego wapienia, proszku cytrynowego i innych substancji smakowych nazywa się gutka. Wkłada się ją między dolną wargę a zęby. Od pięciu lat jest zakazana w Delhi.

- Wszędzie można ją kupić - stwierdza Mohan Yadav, sprzedawca z małego kiosku w okolicy stacji metra na Connaught Place. Mohan tłumaczy, że gutkę kupują zazwyczaj kierowcy riksz i taksówkarze, robotnicy, a od święta nawet studenci. Najtańsza kosztuje zaledwie kilka rupii, średnia 10 (0,5 zł), a najdroższa ok. 40 (ok. 2 zł).

- Gutka pobudza, daje kopa i trzyma przez noc - tłumaczy PAP Brij Kishor, taksówkarz z południa Delhi. - Mam dwie inne fuchy w czasie dnia i często w nocy jeżdżę jeszcze taksówką - dodaje.

- Zacząłem chyba w wieku 13 lat. Ojciec nie pozwalał palić papierosów, a z gutką łatwo się schować - opowiada z kolei Shailendra Kumar. Gutka szybko uzależnia i jest bardziej popularna niż najtańsze indyjskie papierosy bidi. - Chyba lepiej żuć gutkę niż palić papierosy, to chyba jasne - dodaje Kumar.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Indiach co roku milion osób umiera na skutek spożycia tytoniu. Eksperci szacują, że nawet 70 proc. zachorowań na raka spowodowane jest spożywaniem gutki.

Pod koniec października 2017 r. na raka jamy ustnej zmarł Rasiklal Manikchand Dhariwal. Imperium tego "barona gutki" zarabia rocznie niemal 4,2 mld zł. Zdaniem policji miał powiązania z Dawoodem Ibrahimem, największym przywódcą mafijnym w Indiach, który obecnie ukrywa się w Pakistanie.

Po długiej batalii przeciwników gutki aż 24 indyjskie stany zakazały sprzedaży używki. Zakaz musi być co roku przedłużany przez władze tych stanów. Producenci szybko jednak obeszli prawo, sprzedając składniki gutki w osobnych saszetkach, które przed spożyciem trzeba było wymieszać. W grudniu 2016 r. proceder ukrócił Sąd Najwyższy. Od tego czasu policja organizuje regularne akcje przeciw hurtownikom gutki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum