Eksperci: soczewki kontaktowe nie zwiększają ryzyka zakażenia SARS CoV-2

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 14:37

Soczewki kontaktowe pozostają w pełni akceptowalną formą korekcji wzroku podczas pandemii koronawirusa, o ile ludzie przestrzegają higieny rąk i odpowiednich wskazówek dotyczących noszenia i pielęgnacji - twierdzi dr Lyndon Jones, dyrektor Centrum Badania i Edukacji Oka (CORE) na University of Waterloo.

Nie ma dowodów naukowych na to, że osoby noszące soczewki kontaktowe mają zwiększone ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 Fot. Archiwum

Dr Jones wspólnie z czterema innymi ekspertami opublikowali na łamach "Contact Lens & Anterior Eye" artykuł zawierający istotne zalecenia dla użytkowników soczewek kontaktowych w dobie koronawirusa - informuje Wprost.

Eksperci podkreślają, że nie ma dowodów naukowych na to, że osoby noszące soczewki kontaktowe mają zwiększone ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 w porównaniu z osobami noszącymi okulary. Niezbędne jest jednak: dokładne mycie rąk i suszenie, odpowiednie noszenie i pielęgnacja soczewek kontaktowych, zapewnienie higieny obudowy soczewek kontaktowych oraz regularne czyszczenie okularów mydłem i wodą.

Podkreślili też, że nie ma dowodów naukowych, które potwierdzałyby funkcjonujące opinie, że okulary chronią przed chorobą COVID-19. - Niezależnie od tego, czy ludzie noszą soczewki kontaktowe, okulary czy też nie, to wszyscy powinni unikać dotykania nosa, ust i oczu niemytymi rękami, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) - podkreślają eksperci.

Specjaliści wyjaśniają też, że z noszenia soczewek powinny zrezygnować jedynie osoby chore. Mogą do nich powrócić po chorobie. Wówczas zalecane jest użycie świeżych soczewek kontaktowych i nowego futerału.

Więcej: zdrowie.wprost.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum