Eksperci: są skuteczne leki uśmierzające liczne skutki uboczne chemioterapii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2011 16:31

Wielu chorych na raka nie musi cierpieć z powodu nudności i wymiotów powodowanych przez chemioterapię. Są dostępne skuteczne leki, które uśmierzają liczne skutki uboczne tego leczenia - przekonywali specjaliści na czwartkowej (24 listopada) konferencji prasowej w Warszawie.

Eksperci: są skuteczne leki uśmierzające liczne skutki uboczne chemioterapii
Według dr hab. Renaty Zauchy z kliniki onkologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wymioty i nudności doskwierają ponad 70 proc. chorych przyjmujących chemioterapeutyki, takie jak np. cytostatyki. Częściej narzekają z tego powodu kobiety niż chorzy na raka mężczyźni, a także osoby poniżej 50-55 roku życia.

Dodała, że chorzy po leczeniu mogą mieć też biegunki, wzdęcia, zaparcia, owrzodzenie jamy ustnej lub obrzęk śluzówek, zmiany grzybicze i wypadanie włosów. Odczuwają często zmęczenie, mają gorączkę, narzekają na duszności, bóle kostno-stawowe i zakrzepowe zapalenie żył.

Dr hab. Piotr Wysocki z oddziału chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii wyjaśnił, że tzw. ostre nudności i wymioty pojawiają się w pierwszych 24 godzinach po podaniu chemioterapii, ale większość chemioterapeutyków może je wywołać już po jednej, dwóch lub trzech godzinach od zastosowania. W pierwszej dobie jest też największe nasilenie tych dolegliwości.

- W kolejnych czterech, pięciu dniach wielu chorych nadal cierpi, ale wymioty i nudności są już zwykle mniej nasilone. Najbardziej odczuwane są w trzecim i czwartym dniu po podaniu chemioterapii - powiedział dr Wysocki.

Dolegliwości może powodować również radioterapia. - Na szczęście wiele tych dolegliwości można uśmierzyć odpowiednimi lekami - podkreśliła dr Zaucha.

Z przytoczonych przez nią badań wynika, że w czasie pierwszego kursu leczenia pomagają one 60-70 proc. pacjentów. Jednocześnie zmniejszają ryzyko wymiotów opóźnionych i wyprzedzających kolejne cykle leczenia.

Specjalista powiedziała, że najczęściej stosowane są takie leki jak antagoniści serotoniny, glikokortykosteroidy, antagoniści receptorów neurokininowych, leki hamujące dopaminę oraz tzw. antagoniści NK1.

- O takie leki warto pytać lekarzy, tym bardziej, że niektóre z nich, jak antagoniści NK1, mogą być pomocne w profilaktyce przeciwwymiotnej - powiedziała dr Zaucha.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum