Eksperci: ruch i ograniczenie jedzenia nie przynoszą efektów przy otyłości olbrzymiej

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2013 10:37

Nieleczona lub niewłaściwie leczona otyłość olbrzymia zagraża życiu i zdrowiu.U osób o nadmiernej wadze łatwiej rozwija się nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i choroby nowotworowe. Większe jest również ryzyko wystąpienia zaburzeń emocjonalnych. Lekarze są zgodni: z otyłością trzeba walczyć nie tylko ze względów estetycznych.

Eksperci: ruch i ograniczenie jedzenia nie przynoszą efektów przy otyłości olbrzymiej

Jak mówił prof. Andrzej Budzyński z Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Endoskopowej i Naczyniowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, podczas Międzynarodowej Konferencji Sekcji Chirurgii Metabolicznej i Bariatrycznej Towarzystwa Chirurgów Polskich, rady większości lekarzy, skierowane do ludzi skrajnie otyłych, typu mniej jedz, więcej się ruszaj, nie przyniosą żadnego efektu.

Otyłość olbrzymia to choroba, a nie efekt obżarstwa.

Lecznie otyłości olbrzymiej prowadzone jest w oparciu o techniki chirurgii bariatrycznej. Do zabiegów operacyjnych kwalifikowani są chorzy, których BMI (Body Mass Index) przekracza 40 lub 35 jeśli cierpią również z powodu licznych innych chorób - pisze Dziennik Polski.

Stosowane są różne metody operacyjne, jak np. tzw. wyłączenie żołądkowe, resekcja rękawowa żołądka (prosty technicznie i skuteczny u ponad 80 proc. chorych zabieg), wyłączenie żółciowo-trzustkowe (trudny technicznie, ale równocześnie najskuteczniejszy sposobób leczenia otyłości i cukrzycy, zalecany u chorych ze skrajną otyłością).

Co roku z powodu niewłaściwego leczenia otyłości lub braku leczenia umiera ok. 5 tys. osób. Tymczasem, jak wskazują badania, po 10 latach od operacji jest ona skuteczna u 80 proc. chorych.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum