Eksperci: przemoc emocjonalna wobec dzieci sprzyja zaburzeniom psychicznym
Skutkami długotrwałej przemocy emocjonalnej doświadczanej przez dziecko są niska samoocena, problemy interpersonalne, a w ciężkich przypadkach zaburzenia rozwoju - mówili w czwartek (24 października) uczestnicy posiedzenia seminaryjnego senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że przemoc emocjonalna: poniżanie, wyśmiewanie, szantażowanie często towarzyszą przemocy fizycznej.
Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii UW powiedziała, że badania pokazują, iż konsekwencje długotrwałej przemocy emocjonalnej stosowanej wobec dzieci są bardzo poważne - mogą prowadzić do zburzeń rozwoju poznawczego, emocjonalnego, a nawet fizycznego.
Podkreśliła, że przemoc emocjonalna skutkuje w dorosłym życiu niską samooceną, problemami interpersonalnymi, w związkach intymnych. Zaznaczyła, że osoby, które doświadczały przemocy w dzieciństwie, częściej stosują ją potem także w swoich rodzinach, a same w dorosłym życiu są bardziej narażone na przemoc. - Częściej cierpią z powodu zaburzeń depresyjnych, lękowych, częściej podejmują próby samobójcze - powiedziała Dragan.
Dodała, że chociaż brakuje systematycznych badań dot. przemocy emocjonalnej, szacuje się, że może ona dotyczyć ok. 10 proc. dzieci. Zaznaczyła, że w Stanach Zjednoczonych szacunkowo jedno dziecko na 100 jest ofiarą przemocy lub zaniedbania. Dodała, że prowadzenie badań w tym zakresie utrudnia fakt współwystępowania przemocy emocjonalnej z przemocą fizyczną, seksualną.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)