×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Eksperci: przemoc emocjonalna wobec dzieci sprzyja zaburzeniom psychicznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia24 października 2013 15:56

Skutkami długotrwałej przemocy emocjonalnej doświadczanej przez dziecko są niska samoocena, problemy interpersonalne, a w ciężkich przypadkach zaburzenia rozwoju - mówili w czwartek (24 października) uczestnicy posiedzenia seminaryjnego senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Eksperci: przemoc emocjonalna wobec dzieci sprzyja zaburzeniom psychicznym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uczestnicy spotkania podkreślali, że przemoc emocjonalna: poniżanie, wyśmiewanie, szantażowanie często towarzyszą przemocy fizycznej. 

Małgorzata Dragan z Wydziału Psychologii UW powiedziała, że badania pokazują, iż konsekwencje długotrwałej przemocy emocjonalnej stosowanej wobec dzieci są bardzo poważne - mogą prowadzić do zburzeń rozwoju poznawczego, emocjonalnego, a nawet fizycznego.

Podkreśliła, że przemoc emocjonalna skutkuje w dorosłym życiu niską samooceną, problemami interpersonalnymi, w związkach intymnych. Zaznaczyła, że osoby, które doświadczały przemocy w dzieciństwie, częściej stosują ją potem także w swoich rodzinach, a same w dorosłym życiu są bardziej narażone na przemoc. - Częściej cierpią z powodu zaburzeń depresyjnych, lękowych, częściej podejmują próby samobójcze - powiedziała Dragan. 

Dodała, że chociaż brakuje systematycznych badań dot. przemocy emocjonalnej, szacuje się, że może ona dotyczyć ok. 10 proc. dzieci. Zaznaczyła, że w Stanach Zjednoczonych szacunkowo jedno dziecko na 100 jest ofiarą przemocy lub zaniedbania. Dodała, że prowadzenie badań w tym zakresie utrudnia fakt współwystępowania przemocy emocjonalnej z przemocą fizyczną, seksualną. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze