Eksperci: potrzebny audyt pracowni cytologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2011 14:09

Badanie cytologiczne, do wczesnego wykrywania raka szyjki macicy u kobiet, najlepiej wykonywać w placówkach objętych narodowym programem profilaktycznym - przekonuje Elżbieta Więckowska, prezes Fundacji "Różowa Konwalia" im. Prof. Jana Zielińskiego.

Eksperci: potrzebny audyt pracowni cytologicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak przekonuje Więckowska, jeżeli lekarz nie ma właściwego sprzętu, nie należy u niego wykonywać cytologii. Dodaje, że wymaz można pobrać prawidłowo wyłącznie za pomocą specjalnej szczoteczki.

- Tylko taka cytologia ma jakikolwiek sens. Niestety prywatne gabinety często, ze względów oszczędnościowych, dalej nie stosują szczoteczek. A ponieważ ginekologia jest gałęzią medycyny, która w olbrzymiej mierze została sprywatyzowana, nie ma żadnej kontroli nad tym co się dzieje w wielu gabinetach. Dodatkowo, wyniki cytologii pobieranej w prywatnych praktykach nie muszą trafiać do państwowego rejestru. Sprawa wymknęła się spod kontroli - przekonuje prezes Fundacji.

Program przesiewowych badań cytologicznych obejmuje kobiety pomiędzy 25 a 59 rokiem życia. Każdej z nich raz na 3 lata przysługuje bezpłatne, finansowane przez NFZ, badanie cytologiczne. W ten sposób prowadzona profilaktyka wtórna nie zapobiega w pełni rozwojowi raka szyjki macicy, ale pozwala wykryć go w bardzo wczesnym stadium i nie dopuścić do rozwoju inwazyjnej formy choroby.

Jak podaje PAP, według doc. Dariusza Lange, kierownika Zakładu Patologii Nowotworów w Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie, Oddział Gliwicach, cytologia powinna być oceniana wyłącznie w renomowanych pracowniach. Certyfikowane i systematycznie audytowane pracownie, które byłyby finansowane z populacyjnego programu profilaktycznego, dawałyby gwarancję prawidłowości dokonywanych ocen wymazów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum