Eksperci: potrzebne nowe programy profilaktyki HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2013 15:55

Zmieniają się główne źródła zakażeń wirusem HIV, więc potrzebne są nowe programy profilaktyczne w Europie i w Polsce - przekonywali eksperci podczas poniedziałkowej (2 grudnia) konferencji "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie".

Eksperci: potrzebne nowe programy profilaktyki HIV

Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban przypomniał, że w naszym kraju obecnie żyje ponad 16 tys. osób ze zdiagnozowanym zakażeniem HIV. Jak mówił, "przez wiele lat w Polsce dominowała droga zakażenia się przez stosowanie narkotyków dożylnych, jednak dzięki wprowadzeniu programów metadonowych udało się to źródło zakażenia znacznie ograniczyć".

Zwrócił uwagę, że obecnie liczba nowo zdiagnozowanych pacjentów w Polsce zaczyna rosnąć, szczególnie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Jak ocenił, w związku z tym zjawiskiem potrzebne są nowe programy profilaktyczne nakierowane na tę grupę.

Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska powiedziała, że z danych punktów diagnostyczno-konsultacyjnych wynika, że obecnie 59 proc. zakażeń w Polsce ma miejsce w populacji mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, kolejne 25 proc. - to zakażenia w populacji osób heteroseksualnych, a 9 proc. - to zakażenia HIV w populacji osób biseksualnych, a pozostały odsetek - to ryzyka mieszane.

Prof. Horban przekonywał, że trzeba także położyć nacisk na większą liczbę wykonywanych testów w kierunku HIV wśród kobiet w ciąży, ponieważ wiedza o zakażeniu matki pozwala na wprowadzenie leczenia i ochronę dziecka przed zakażeniem. - Obecnie nie powinniśmy mówić o grupach ryzyka, ale o osobach podejmujących ryzykowne zachowania i do tych osób powinny być kierowane programy profilaktyczne - podkreślił.

Zastępca dyrektora Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS - UNAIDS dr Luiz Loures ocenił, że "obecnie wyzwaniem jest wzrost liczby zakażeń w grupie mężczyzn homoseksualnych". Według niego należy skupić się na poszczególnych grupach, w których ryzyko zakażenia jest największe i przekierować tam środki wydawane na ogólne programy profilaktyki.

Jak mówił, niezbędne działania to także rozpowszechnienie testowania w kierunku HIV. - Testowanie powinno stać się normą, a nie być postrzegane jako coś dziwnego - dodał i podkreślił, że testowanie to element zapobiegania kosztownemu leczeniu. Według niego, należy także zwiększyć liczbę osób zakażonych objętych leczeniem antyretrowirusowym, co pozwoli ocalić od śmierci wiele osób.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum