Eksperci: potrzebne nowe programy profilaktyki HIV

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 grudnia 2013 15:55

Zmieniają się główne źródła zakażeń wirusem HIV, więc potrzebne są nowe programy profilaktyczne w Europie i w Polsce - przekonywali eksperci podczas poniedziałkowej (2 grudnia) konferencji "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie".

Eksperci: potrzebne nowe programy profilaktyki HIV

Krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban przypomniał, że w naszym kraju obecnie żyje ponad 16 tys. osób ze zdiagnozowanym zakażeniem HIV. Jak mówił, "przez wiele lat w Polsce dominowała droga zakażenia się przez stosowanie narkotyków dożylnych, jednak dzięki wprowadzeniu programów metadonowych udało się to źródło zakażenia znacznie ograniczyć".

Zwrócił uwagę, że obecnie liczba nowo zdiagnozowanych pacjentów w Polsce zaczyna rosnąć, szczególnie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Jak ocenił, w związku z tym zjawiskiem potrzebne są nowe programy profilaktyczne nakierowane na tę grupę.

Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec-Bogusławska powiedziała, że z danych punktów diagnostyczno-konsultacyjnych wynika, że obecnie 59 proc. zakażeń w Polsce ma miejsce w populacji mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, kolejne 25 proc. - to zakażenia w populacji osób heteroseksualnych, a 9 proc. - to zakażenia HIV w populacji osób biseksualnych, a pozostały odsetek - to ryzyka mieszane.

Prof. Horban przekonywał, że trzeba także położyć nacisk na większą liczbę wykonywanych testów w kierunku HIV wśród kobiet w ciąży, ponieważ wiedza o zakażeniu matki pozwala na wprowadzenie leczenia i ochronę dziecka przed zakażeniem. - Obecnie nie powinniśmy mówić o grupach ryzyka, ale o osobach podejmujących ryzykowne zachowania i do tych osób powinny być kierowane programy profilaktyczne - podkreślił.

Zastępca dyrektora Wspólnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS - UNAIDS dr Luiz Loures ocenił, że "obecnie wyzwaniem jest wzrost liczby zakażeń w grupie mężczyzn homoseksualnych". Według niego należy skupić się na poszczególnych grupach, w których ryzyko zakażenia jest największe i przekierować tam środki wydawane na ogólne programy profilaktyki.

Jak mówił, niezbędne działania to także rozpowszechnienie testowania w kierunku HIV. - Testowanie powinno stać się normą, a nie być postrzegane jako coś dziwnego - dodał i podkreślił, że testowanie to element zapobiegania kosztownemu leczeniu. Według niego, należy także zwiększyć liczbę osób zakażonych objętych leczeniem antyretrowirusowym, co pozwoli ocalić od śmierci wiele osób.

- Potrzebny jest także nacisk na przestrzeganie praw człowieka w przypadku osób zakażonych, ponieważ nadal są one dyskryminowane np. w dostępie do opieki zdrowotnej - przekonywał Loures.

Dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS Anna Marzec - Bogusławska podkreśliła, że w Polsce wykryto od 1985 r. ok. 17 tys. zakażeń HIV, jednak szacuje się, że w naszym kraju żyje z wirusem drugie tyle osób, które nie wiedzą o swoim zakażeniu. - Dlatego potrzebne są działania profilaktyczne, takie jak zwiększenie wykrywalności zakażeń, czyli testowanie w kierunku HIV - zaznaczyła. 

Konferencja "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie" potrwa do wtorku (3 grudnia). To już 20. edycja konferencji organizowanej przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej "Res Humanae" międzynarodowej z okazji Światowego Dnia AIDS (obchodzonego 1 grudnia - PAP). 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum