Eksperci: pora na zmianę myślenia o menopauzie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2009 17:45

Kampania, której patronuje Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy (PTMA), ma zmienić negatywne stereotypy kobiet i całego społeczeństwa na temat menopauzy; pokazać, że nie musi ona oznaczać rezygnacji z uroków życia, że po 50. można również odnosić sukcesy, być atrakcyjną i kobiecą.

Jak zauważył prezes PTMA prof. Tomasz Paszkowski, jedna trzecia życia współczesnej kobiety przypada na okres po menopauzie - tj. po ostatniej miesiączce, która najczęściej występuje ok. 50 roku życia.

Przypomniał, że menopauza jest spowodowana spadkiem produkcji przez jajniki hormonów płciowych, a zwłaszcza estrogenu.

- Gdy zaczyna brakować estrogenów, pojawia się wiele objawów, określanych jako klimakterium - m.in. uderzenia gorąca, bóle głowy, nadmierna potliwość, spadek libido, drażliwość, brak energii życiowej, skłonność do depresji - wyjaśnił prof. Paszkowski. - Poza tym, niedobór estrogenów zwiększa w dłuższym czasie ryzyko chorób serca oraz osteoporozy.

Zdaniem profesora, do kobiety w okresie menopauzy powinno się podchodzić holistycznie. Przejawem takiego podejścia jest m.in. dobieranie kobietom terapii hormonalnych indywidualnie, niejako "na miarę". Nie ma jednej, uniwersalnej terapii hormonalnej dla każdej kobiety.

Zwrócił też uwagę, że panie same mogą eliminować czynniki, które przyspieszają starzenie - palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, otyłość. W trosce o zdrowie i dłuższe życie trzeba też regularnie wykonywać badania przesiewowe - mammografię i cytologię.

Dr Joanna Heidtman, kierownik Zakładu Badania Procesów Grupowych w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego zaznaczyła z kolei, że okres menopauzy charakteryzuje się przemianami nie tylko w fizjologii, ale też psychice kobiety.

- Trzeba się wówczas niejako na nowo zdefiniować, zmienić hierarchię wartości, poszukać nowych ról, aktywności społecznych, zawodowych, towarzyskich  - uważa socjolog.

Według niej, kontakt z psychologiem może być w okresie menopauzy tak samo ważny, jak kontakt z ginekologiem. Istotne jest też wsparcie ze strony partnera, rodziny i przyjaciół.

Jak oceniła dr Heidtman, najgorzej jest, gdy kobieta wpadnie w błędne koło negatywnego myślenia - z powodu objawów somatycznych czuje się mniej atrakcyjna, a z powodu usamodzielnienia się dzieci - mniej potrzebna. To może prowadzić do depresji, która dodatkowo nasila złe nastawienie do siebie i świata. Takie błędne koło można jednak przerwać - np. poprzez psychoterapię czy terapię hormonalną.

Organizatorzy kampanii zaplanowali na wrzesień warsztaty edukacyjne w pięciu dużych miastach Polski. Liczą, że pomogą one kobietom w okresie menopauzalnym uświadomić sobie zachodzące w nich zmiany.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum