Eksperci: polityka zdrowotna musi uwzględniać starzenie się społeczeństwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 kwietnia 2014 17:57

Polityka ochrony zdrowia musi uwzględniać szybkie starzenie się społeczeństwa i potrzeby zdrowotne seniorów - przekonywali uczestnicy piątkowego (25 kwietnia) Forum "Innowacyjna Ochrona Zdrowia", odbywającego się Warszawie.

Konsultant krajowy w dz. zdrowia publicznego prof. Bolesław Samoliński podkreślał podczas debaty, że zmiany demograficzne i starzenie się społeczeństwa to zagrożenie i wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia w Polsce, ale także dla całej gospodarki.

- Senior jest innym pacjentem niż osoba z tymi samymi chorobami, ale o 20 lat młodsza - mówił. Jak wyjaśniał, w przypadku osób starszych dochodzą problemy z niedosłuchem czy zaburzenia pamięci, które mogą wpływać na przyjmowanie leków, a tym samym na skuteczność leczenia.

Podkreślał, jak istotne jest budowanie zachęt do dłuższego zachowania aktywności zawodowej, np. przez dostosowanie stanowisk pracy do potrzeb osób starszych.

Jak mówił, osoby aktywne zawodowo, społecznie i fizycznie dłużej zachowują zdrowie. Ocenił też, że w Polsce trzeba wzmocnić system opieki geriatrycznej m.in. poprzez dodatkowe szkolenia dla lekarzy innych specjalizacji. - System ochrony zdrowia jeszcze nie jest gotowy na takie wyzwanie, ale zaczęło się już o tym mówić - ocenił.

Dyrektor biura WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w Polsce Paulina Miśkiewicz dodała, że problemy związane z ochroną zdrowia w różnych krajach wyglądają podobnie. - Główne problemy to choroby układu krążenia, nowotwory i czynniki związane ze starzeniem się  - zaznaczyła.

Z kolei prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Grażyna Rogala Pawelczyk także podkreślała, że współczesna polityka zdrowotna musi uwzględniać starzenie się społeczeństwa i rosnące zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze. Ostrzegała, że liczba pielęgniarek w Polsce znacząco spada, ponieważ coraz mniej jest kandydatek do tego zawodu, natomiast coraz więcej pielęgniarek jest w wieku emerytalnym.

Senator prof. Alicja Chybicka, która pracowała w zespole przygotowującym pakiet antykolejkowy i pakiet onkologiczny Ministerstwa Zdrowia, przekonywała, że planowane zmiany w ochronie zdrowia pomogą w lepszym dostępie pacjentów do leczenia. - Zmiany były potrzebne od dawna, aby poprawić wskaźniki wyleczalności - oceniła i dodała, że niezbędne jest wykrywanie nowotworów na wcześniejszym etapie choroby oraz szybsza diagnostyka, co pozwoli na bardziej skuteczne leczenie.

- Sztandarowa rzecz to zniesienie limitów na leczenie onkologiczne - zaznaczyła. Zwróciła uwagę, że nie trzeba na ten cel dodatkowych środków, ale wystarczy takie przeorganizowanie systemu, aby wydawać środki bardziej efektywnie, np. przenieść ciężar leczenia onkologicznego, radioterapii i chemioterapii na leczenie jednodniowe. Jak przypomniała, w Polsce rocznie zapada na choroby nowotworowe ok. 135 tys. dorosłych osób oraz 1,2 tys. dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum