Eksperci: po przebytej grypie ryzyko zawału jest 6-krotnie wyższe

Autor: OPZG/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2018 14:20

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przypominają, że w ostatnich sezonach epidemicznych liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę przekracza kilka milionów. Szczególnie groźne dla zdrowia są powikłania pogrypowe, a jednym z najpoważniejszych jest zapalenie mięśnia sercowego.

Szczególnie groźne dla zdrowia są powikłania pogrypowe Fot. Fotolia

U osób leczących się z powodu chorób układu krążenia oraz osób starszych w sezonie grypowym istnieje znacząco większe ryzyko wystąpienia zawału serca. 

Według danych NIZP-PZH do tej pory na grypę i choroby grypopodobne zachorowało ponad 4 mln osób, co oznacza 15% więcej przypadków niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. O ciężkim przebiegu grypy w tym sezonie świadczy fakt, iż hospitalizacji wymagało 12% więcej osób. Odnotowano również więcej, bo aż 37 przypadków zgonów.

Eksperci podkreślają, że szczepieniom, które są najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą powinny się poddawać głównie osoby z grup ryzyka, tzn. dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, diabetycy oraz osoby borykające się z chorobami układu sercowo-naczyniowego i oddechowego.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że niemal wszystkie państwa w Europie oferują bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe lub dla kobiet w ciąży. Rozmowy o refundacji szczepionek w Polsce ciągle trwają.

Specjaliści wskazują, że grypa może doprowadzić do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia, a każde z tych powikłań może zakończyć się zgonem pacjenta.

Wykazano, że około 1/4 zawałów serca poprzedzona jest ostrą infekcją układu oddechowego, a jest to tylko jedno z możliwych powikłań kardiologicznych grypy. Badania naukowe wykazują zmniejszenie o około 30% ryzyka wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych wśród pacjentów z chorobą wieńcową, zaszczepionych przeciw grypie w porównaniu z grupą nieszczepioną.

Między innymi dlatego wiele europejskich, jak i amerykańskich towarzystw kardiologicznych jednoznacznie zaleca coroczne szczepienie u wszystkich pacjentów z przewlekłymi chorobami serca i układu krążenia, szczególnie u osób starszych.

Najnowsze badania potwierdzają związek pomiędzy ostrym zawałem mięśnia sercowego a grypą. Określono 6-krotny wzrost ryzyka wystąpienia zawału serca u pacjentów z grypą potwierdzoną badaniem laboratoryjnym. 

Jeśli chodzi o pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego, w opinii profesora Andrzeja Ciszewskiego, eksperta z Instytutu Kardiologii w Warszawie, przypadki te są prawdopodobnie znacznie częstsze niż wynikałoby z liczby rozpoznań.

- Objawy mogą być bardzo niecharakterystyczne i zazwyczaj przypisujemy je osłabieniu po przebytej infekcji, zmęczeniu, przepracowaniu itd. Jeżeli po infekcji grypowej, z gorączką powyżej 38 C, długo utrzymuje się osłabienie, przyspieszona czy nierówna praca serca,  wystarcza to do podejrzenia i konieczności wykluczenia, czy nie jest to pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego - podkreśla prof. Ciszewski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum