Eksperci: palenie najlepiej rzucać we współpracy z lekarzem lub terapeutą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 listopada 2012 16:34

Palenie jest uleczalne; najlepiej rzucać nałóg we współpracy z lekarzem lub terapeutą uzależnień, a w przypadku niepowodzeń próbować dalej - mówią eksperci w Światowym Dniu Rzucania Palenia Tytoniu.

Eksperci: palenie najlepiej rzucać we współpracy z lekarzem lub terapeutą
Podczas akcji zorganizowanej w kilku pawilonach przy bramie kampusu Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można było m.in. zbadać ciśnienie tętnicze, zmierzyć pojemność płuc, ilość wydychanego tlenku węgla a także porozmawiać z ekspertami nta temat rzucania palenia i chorób związanych z nałogiem.

- Jeśli doda się śmiertelne wypadki na drogach, przy pracy, samobójstwa, morderstwa, śmierci związane z przedawkowaniem narkotyków, AIDS, to jeszcze nie będzie tyle, ile rocznie w Polsce umiera osób z powodu palenia tytoniu  - mówił Krzysztof Przewoźniak z Centrum Onkologii w Warszawie.

Zaznaczył, że choroby nowotworowe odtytoniowe stanowią tylko część zagrożeń związanych z paleniem. Należą do nich także m.in. zawały serca, nadciśnienie, choroby układy oddechowego, bronchit.

Jak powiedział, w Polsce pali 32-33 proc. mężczyzn i 22-25 proc. kobiet. Według niego spada procent palących mężczyzn, a procent palących kobiet od kilku lat utrzymuje się na stałym poziomie.

Palenie jest uleczalne - podkreślił Przewoźniak. Doradzał, by rzucając nałóg, być w ścisłym kontakcie z lekarzem lub terapeutą uzależnień. Jak mówił, w Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym pod numerem 801 108 108, można uzyskać m.in. informację, gdzie najbliżej dyżuruje lekarz specjalizujący się w leczeniu uzależnienia od tytoniu. Zaznaczył, że w przypadku uzależnienia od nikotyny, wychodzenie z nałogu prawdopodobnie będzie wymagać środków farmakologicznych. Przewoźniak dodał, że nawet mimo niepowodzeń należy ciągle próbować rzucać palenie.

- Nie ma jednej cudownej metody na rzucenie palenia. Za każdym razem trzeba przede wszystkim zastanowić się, co jest problemem - czy jest to problem uzależnienia fizjologicznego, czy może problemem jest psychika, czyli niemożność funkcjonowania bez czynności palenia - powiedziała Irena Przepiórka z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym.

Jak zaznaczyła, warto skorzystać z porady specjalisty, który pomoże określić, jakiego rodzaju działania są potrzebne.

- Najlepiej jest, gdy łączy się oddziaływanie psychologiczne i farmakologię, czyli leki, które powodują, że nie czujemy się aż tak źle podczas rzucania palenia. Wtedy łatwiej przebrnąć przez problemy psychologiczne - dodała.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum