
Szczepionka chroni nas przed ciężkimi objawami COVID-19, ale nie daje pełnej ochrony przed zakażeniem. Zaszczepieni muszą więc stosować zasadę DDM - zaznacza prof. Tomasz Wąsik.
- Mimo że jesteśmy zaszczepieni, nadal możemy się zakazić, a tym samym zakażać koronawirusem - co prawda w minimalnym stopniu, ale taka możliwość istnieje - zaznacza prof. Tomasz Wąsik
- Wiemy, że około 10-20% zaszczepionych osób może lekko przechodzić COVID-19, a więc będą też zakaźni - dodaje ekspert
- Na obecnym etapie epidemii w żadnym wypadku nie możemy pozwolić sobie na dodatkowy strumień ludzi lekceważących zasadę DDM - mówi dr Robert Susło
- Zaszczepieni seniorzy są już nie tyle ofiarami, co potencjalnymi mordercami, bezmyślnie pchając się w miejsca, z których mogą przywlec zarazę - powiedział w rozmowie z TVN24 ratownik medyczny Adam Piechnik.
W mocnych słowach skomentował zachowanie osób, które po zaszczepieniu nie przestrzegają zasady DDM (Dezynfekcja, Dystans, Maseczka).
Pamiętajmy, przed czym chroni nas szczepienie
- Tak ostrych słów absolutnie bym nie używał. Z drugiej jednak strony nie dziwię się oburzeniu tego ratownika medycznego. Po zaszczepieniu nie możemy zachowywać się tak, jakby pandemii nie było! - komentuje w rozmowie z Rynkiem Zdrowia prof. Tomasz Wąsik, kierownik Katedry i Zakład Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Eksperci jednoznacznie wskazują, że osoby zaszczepione nie mogą sobie „odpuścić” przestrzegania zasady DDM, np. nie używać maseczek w miejscach publicznych.
- W żadnym wypadku zaszczepione osoby nie powinny tak postępować. Absolutnie mają w dalszym ciągu stosować się do zasady Dezynfekcja, Dystans, Maseczka - podkreśla prof. Tomasz Wąsik.
Dodaje: - Mimo że jesteśmy zaszczepieni, nadal możemy się zakazić, a tym samym zakażać koronawirusem - co prawda w minimalnym stopniu, ale jednak taka możliwość wciąż istnieje.
- Poza tym, nie nosząc maseczek dajemy innym fatalny przykład lekceważenia elementarnych wymogów sanitarnych. Sam jestem już zaszczepiony, ale chodzę w maseczce, zachowuję dystans, używam rękawiczek - stwierdza specjalista.
Nie mają objawów klinicznych, ale zakażają
Czy można procentowo, przynajmniej w szacunkowej skali, określić stopień ryzyka zakażania SARS-CoV-2 przez osoby zaszczepione?
- Nie dysponujemy jeszcze takimi danymi, ponieważ szczepienia na całym świecie trwają zbyt krótko. Myślę, że m.in. epidemiolodzy prowadzą tego rodzaju badania, jednak na razie jest zdecydowanie za wcześnie, by precyzyjnie określać ewentualne ryzyko oraz czas trwania transmisji wirusa wśród zaszczepionych. Wiemy jednak, że około 10-20% zaszczepionych osób może lekko przechodzić COVID-19, więc będą też zakaźni - tłumaczy wirusolog.
- Wiemy, że osoby zaszczepione mogą zakazić się SARS-CoV-2, który w bardzo ograniczonym stopniu będzie się u nich namnażać. Takie osoby, poprzez bliski, bezpośredni kontakt z innymi ludźmi, mogą być przez krótki czas zakaźne nie mając żadnych objawów klinicznych. Takiego prawdopodobieństwa nie możemy wykluczyć, choć jest ono niewielkie - podkreśla ekspert.
- Powtórzę, że szczepionka w pełni chroni nas przed rozwojem ciężkich objawów COVID-19, ale nie daje ochrony przed zakażeniem koronawirusem. Proszę to napisać dużymi literami: SZCZEPIONKI CHRONIĄ PRZED CHOROBĄ, A NIE PRZED ZAKAŻENIEM! - konkluduje prof. Tomasz Wąsik.
To nie jest czas na eksperymenty!
Także dr n. med. Robert Susło, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii w woj. dolnośląskim zaznacza, że osoby zaszczepione w żadnym wypadku nie powinny odstępować od przestrzegania zasady DDM. - Szczególnie w obecnej sytuacji epidemiologicznej - podkreśla.
- Pamiętajmy, że wśród osób zaszczepionych w bardzo istotnym stopniu spada ryzyko zakażenia koronawirusem. Szczepionka jednak przede wszystkim chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Jeśli jednak zaszczepiona osoba ulegnie zakażeniu, oczywiście może też być źródłem zakażenia dla innych - potwierdza dr Robert Susło.
- Dlatego niestosowanie się po zaszczepieniu do obwiązujący zasad i rygorów zachowania bezpieczeństwa sanitarnego jest absolutnie bezpodstawne. To, że ryzyko zakażenia u osób zaszczepionych jest zdecydowanie mniejsze, nie oznacza, że takie ryzyko w ogóle nie występuje - zwraca uwagę konsultant wojewódzki.
Zaznacza, że na obecnym etapie epidemii w żadnym wypadku nie możemy pozwolić sobie na dodatkowy strumień ludzi lekceważących zasadę DDM
- Pamiętajmy ponadto, że cały czas poszerzamy i uzupełniamy naszą wiedzę na temat wirusa SARS-CoV-2. Poza tym właśnie teraz doświadczamy, między innymi skutków pewnego rozluźnienia w respektowaniu pewnych zadach sanitarnych - dodaje.
- To naprawdę nie jest właściwy moment na eksperymenty, sprawdzające, na przykład, czy po zaszczepieniu możemy odstąpić od pewnych wymogów bezpieczeństwa epidemicznego - podsumowuje Robert Susło.
* * *
Wkrótce poznamy nowe zasady organizacji szczepień
Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni poznamy nowe zasady organizacji szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce.
- Chcemy wprowadzić pewne zmiany, które spowodują, że system będzie jeszcze bardziej wydajny - zaznaczył. Dodał, że wierzy, iż w drugim kwartale, a może nawet do końca maja, „zakończymy szczepienie wszystkich osób z etapu pierwszego”. Wtedy także podjęta zostanie decyzja, w jaki sposób dalej będzie realizowany Narodowy Program Szczepień.
- Uzgodnimy wówczas, czy - jak pierwotnie zakładaliśmy - będziemy szczepić grupę drugą i trzecią, czy może przejść do szczepień populacyjnych, czyli wyłącznie w oparciu o kolejne roczniki. Ten drugi wariant stanie się możliwy, jeśli szczepionek będzie na tyle dużo, że ich liczba pozwoli na szybkie zaszczepienie wszystkich zainteresowanych - tłumaczył Dworczyk.
Dotychczas w Polsce wykonano ok. 5,6 mln szczepień przeciwko COVID-19, w tym 3,6 mln pierwszą dawką i prawie 2 mln drugą dawką.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
POLECAMY
- ND, 20:10 Grzesiowski: 250 tys. szczepień dziennie to za mało
- ND, 18:00 Dr. Sutkowski: - Pandemia wyraźnie spowalnia
- ND, 15:30 ETPC wydał wyrok ws. obowiązkowych szczepień w Czechach. Co oznacza on dla Polski?
- ND, 15:28 USA: 0,008 proc. zaszczepionych zakaziło się koronawirusem
- ND, 14:55 Tylko w sobotę ponad 4,6 tys. mandatów za brak maseczki
- ND, 14:35 Wielkopolska: o niemal 100 proc. w pandemii wzrosła liczba skarg pacjentów
- ND, 13:00 Szef Centrum Analiz Strategicznych: - Gdyby nie restrykcje, zmarłoby 50 tys. osób więcej
- ND, 12:10 Ponad 100 tys. funkcjonariuszy służb mundurowych jest już zaszczepionych
- ND, 11:03 Niedziela: spadek liczby zakażeń, zgonów i zajętych łózek
- ND, 09:30 Schreiber: - Szczepionki nie zalegają z powodu niedostosowania punktów szczepień
- ND, 09:00 Zanieczyszczone powietrze nie bez wpływu na ciężkość przebiegu COVID-19
- ND, 08:25 Na świecie już 140 mln ludzi zakażonych koronawirusem, zmarło 3 mln osób
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 688 025 potwierdzonych zakażeń, zmarło 62 032 pacjentów
- 2 MZ zezwoliło szpitalom, żeby samodzielnie ustalały liczbę personelu medycznego
- 3 Wirus przestał oszczędzać ciężarne. „Takich dramatów nie widzieliśmy nigdy wcześniej”
- 4 Farmaceuci też będą mieli swoich pacjentów
- 5 Prof. Gałecki: mamy coraz więcej pacjentów 50+ z zespołami otępiennymi. To skutek Covid-19
- 6 Pilotaż w zakresie wykorzystania elektronicznych stetoskopów w POZ - koszt: 5,5 mln zł
- 7 MZ: jest projekt majowej listy leków leków refundowanych - wykazy do pobrania
- 8 Znowu problemy z programem DOM: pulsoksymetry nie kłamią, ale są źle używane
- 9 Nadużywamy antybiotyków i środków do dezynfekcji. To nie przekłada się na zdrowsze życie
- 10 Nowy wariant „indyjski” koronawirusa wchodzi do gry w Europie
- 11 Prof. Karolina Sieroń, szefowa oddziału covidowego Kobietą Roku 2020
- 12 Nie będzie otwarcia szczepień? "Na ten moment" do 17 maja codziennie jeden rocznik
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych